A state-dependent blending architecture for robust real-time stability estimation in high-CoG electric buses
Yüksek ağırlık merkezine sahip elektrikli otobüslerde sağlam gerçek zamanlı stabilite tahmini için duruma bağlı bir harmanlama mimarisi
- Tez No: 992825
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Özellikle tavana monte edilmiş batarya paketlerine sahip şehir içi otobüsler gibi ağır ticari araçların elektrifikasyonu, yükselen ağırlık merkezi (CoG) nedeniyle araç stabilitesini tehdit eden hayati öneme sahip istenmeyen dinamik davranışlardan biri olan“ters sarkaç”etkisinin yaşanma olasılığını artırmaktadır. Bu yapısal değişim, stabilite kontrolünde“modelleme üçlemesi”olarak bilinen bazı zorluklara yol açmaktadır. Yüksek doğruluklu 14 Serbestlik Dereceli Çoklu Gövde Dinamiği (14-DOF MBD) modelleri, gerçek zamanlı Elektronik Kontrol Ünitelerinde (ECU)“sayısal sertlik”ve sapma sorunlarından muzdaripken, indirgenmiş mertebeli modeller“sınırda körlük”olarak adlandırılan doğrusal olmayan lastik doygunluğunu yakalayamamaktadır. Bu tez, bu Doğruluk-Kırılganlık Paradoksunun üstesinden gelmek için yeni bir“Tutumlu Dinamik Model”önermektedir. Hibrit bir doğrulama stratejisi, fiziksel saha testlerinden elde edilen“gerçek veri”nin sentetik stres testleriyle entegrasyonunu iyileştirmektedir. Sonuçlar, yüksek doğruluklu kıyaslama modelinin bazı hızlı geçici testler sırasında sayısal sapmalara yenik düşmesine rağmen, önerilen“Sadece Açısal”harmanlama mimarisinin sağlam doğruluğunu ve kararlılığını koruduğunu göstermektedir. Bu çalışma, deterministik bir kazanç planlama çerçevesi kullanarak cebirsel döngülerden başarıyla kaçınmakta ve ağır elektrikli araçlarda gerçek zamanlı devrilme kararlılığı tahmini için hesaplama açısından verimli ve sağlam bir standart sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The electrification of heavy commercial vehicles, particularly city buses having roof-mounted battery packs, increases the possibility of experiencing the“inverted pendulum”effect, one of the vital unintentional dynamic behaviors threatening vehicle stability due to the elevated Center of Gravity (CoG). This structural shift leads to some challenges known as the“modeling trilemma”in stability control. High-fidelity 14-Degree of Freedom Multibody Dynamics (14-DOF MBD) models suffer from“numerical stiffness”and divergence in real-time Electronic Control Units (ECUs), while reduced-order models are incapable of capturing non-linear tire saturation called“blindness at the limit.”This thesis proposes a novel“Parsimonious Dynamic Model”to overcome this Fidelity-Fragility Paradox. A hybrid validation strategy improves the integration of“ground truth”data obtained from physical field tests with synthetic stress tests. Results demonstrate that while the high-fidelity benchmark succumbs to numerical divergence during some rapid transient tests, the proposed“Angle-Only”blending architecture maintains its robust accuracy and stability. This study successfully avoids algebraic loops by using a deterministic gain-scheduling framework and presents a computationally efficient and robust standard for real-time rollover stability estimation in heavy electric vehicles.