Bazı marul çeşitlerinin Tekirdağ'da ısıtılmayan cam serada erken ilkbahar ürünü olarak yetiştirilmeye uygunluklarının belirlenmesi
  1. Tez No: 39038
  2. Yazar: TAMER PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ŞALK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
- I - ÖZET. Bu deneme f bazı yerli ve yabancı marul çeşitlerinin Tekirdağ*da ısıtılmayan cam serada erken ilkbahar ürünü, olarak yetiştirilmeye uygunluklarının belirlenmesi amacıyla 1989-1990 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait serada yapılmış tır» Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuş 6 çeşitten oluşmuş (Little GemfX?®b"3öits Green. } Paris White» Winter Density* Yedikule 5701 ve Yedikule yerli) ve 4 blok olarak düzenlenmiştir», Serada üretim planı şöyle olmuştur s Ekim î 27.10.1989 Dikim 1 27* 11*1989 İlk hasat s 13* 3. 1990 Son hasat 1 3*4.» 1990 Sonuçlara görep Lobjjöits Green? başın çapı? başın kalitesi^ ortalama bitki ağırlığı f pazar lanabilir bitki ağırlığı ve pazar lanabi- lir yaprak sayısı açısından en uygun çeşittir» Yedikule yerli çeşidide'Löbjoits Green'e alternatif olabilir. Ayrıca Little Gem çeşidi baş ağırlığının küçük olmasına karşın çok sıkı baş oluşturması ve azda olsa erkenciliği yönünden tercih edilebilir. Dekara verim m2 'ye 9 bitki kabul edilirse L'objoits Green için 7» 5 ton, Yedikule yerli için 7*1 ton ve Little Gem içinde 5» 2 tondur. Demek oluyor k±f Tekirdağ yöresinde ısıtılmayan Cam serada erken ilkbahar marul yetiştiriciliği için uygun çeşit Lobjoits Green'dir®
Özet (Çeviri)
- II - SUMMARY This research was made during 1989 - 1990 period to determine the suitability of growing some local and foreign cos lettuce cultivar s as an early spring crop in the cold glasshouse which belongs to Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Horticulture. The experiment established according to the randomised block desingn and there were six cultivars (Little Gem? Lobjoits Green* Paris White, Winter Density, Yedikule 5701 and Yedikule Local) and four blocks. The cultural programme was s Sowing ? 27*10,1989 Planting s 27.IX «1989 First harvests 13 »3. 1990 Last harvest s 3.4. 1990 Lobjoits Green was the best cultivar for the head diameter, head quality, mean plant weight, mean marketable plant weight and marketable leaf number. Yedikule Local can be an alternative to Lobjoits Green, Little Gem, although has small head weight, can be preferred for it's tight head and earliness* If 9 plant s/m2 were accepted, the yield per 1000 m2 was 7.5 tonnes for Lobjoits Green, 7.1 tonnes for Yedikule Local and 5.2 tonnes for Little Genu It can be seen that the most suitable cos lettuce cultivar to grow as an early spring crop in a cold glass house in Tekirdağ Region is Lobjoits Green*