Bakara Sûresinin 1 ve 20. âyetleri bağlamında insan tipleri
Human types in the context of verses 1 and 20 of Surah al-Baqarah
  1. Tez No: 992828
  2. Yazar: MUHAMMED CİHAD KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kur'ân'ın insanı inanç temelli bir bakışla nasıl sınıflandırdığını incelemektedir. Çalışmada, Kur'ân'ın insanı sadece biyolojik ya da toplumsal bir varlık olarak değil, inancıyla şekillenen ahlaki ve zihinsel bir kimlik olarak ele aldığı düşüncesinden yola çıkıldı. Bu çerçevede Mü'min, münafık, müşrik ve kâfir kavramları, Kur'ân'ın çizdiği tasnif doğrultusunda değerlendirilmeye tabi tutuldu. Bakara Sûresi'nin 1–20. âyetleri, bu insan tiplerinin hem inanç yönüyle hem de karakter açısından belirlenmesinde temel kaynak olarak kabul edildi. Araştırma, ideal insan modelinin Mü'min kimliğiyle temsil edildiğini, münafıklığın ikiyüzlülüğü ve samimiyetsizliği, küfrün inkâr temelli bir kişiliği, müşrikliğin ise şirk temelli bir sapmayı ifade ettiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, Kur'ân'da inanç temelli insan tipolojisinin yalnızca teorik bir sınıflandırma değil, aynı zamanda ahlaki ve toplumsal hayatı belirleyen önemli bir ölçüt olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the Qur'an classifies the human being through a faith-based perspective. It is grounded in the understanding that the Qur'an does not depict the human merely as a biological or social entity, but rather as a moral and intellectual identity shaped by belief. Within this framework, the concepts of believer (mu'min), hypocrite (munāfiq), polytheist (mushrik), and disbeliever (kāfir) are examined according to the typology outlined by the Qur'anic narrative. Verses 1–20 of Sūrat al-Baqarah serve as the primary textual basis for identifying both the faith-related and characterological features of these human types. The findings indicate that the ideal human model is represented by the believer, whereas hypocrisy embodies duplicity and insincerity, disbelief reflects a personality grounded in denial, and polytheism denotes a deviation rooted in associating partners with God. Thus, the study demonstrates that the Qur'anic faith-based human typology is not merely a theoretical categorization, but also a significant criterion shaping moral and social life.