Salih b. Mehdî el-Makbilî ve“el-Alemu'ş-Şâmih”adlı eseri bağlamında kelâmî görüşleri
Theological views of Salih b. Mahdi Al-Maqbili and el-Alemuş-Şâmih
- Tez No: 992827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Salih b. Mehdî el-Makbilî'inin el-Alemu'ş-Şâmih adlı eseri çerçevesinde ortaya koyduğu kelâmî görüşleri tahlil etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, hem Makbilî'nin ilmî şahsiyeti hem de söz konusu eseri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Tez, literatür taraması ve içerik analizi yöntemleriyle hazırlanmıştır. Makbilî'nin el-Alemu'ş-Şâmih adlı eseri doğrudan incelenmiş; klasik Zeydî kelâm metinleriyle karşılaştırılmış ve yazarın görüşleri bazen Zeydi mezhebin temel doktrinleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Ayrıca, mezhepler arası etkileşim bağlamında Makbilî'nin tutumu analiz edilerek, onun kelâmî yaklaşımının mezhepler üstü yönleri de ortaya konmuştur. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır: 1. Birinci Bölüm – Salih b. Mehdî el-Makbilî'nin hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri ele alınmakta; dönemin ilmî ve siyasî şartları çerçevesinde Makbilî'nin yetişme süreci, aldığı eğitim, etkilendiği ilim çevreleri ve telif ettiği eserler tanıtılmaktadır. 2. İkinci Bölüm – Makbilî'nin el-Alemu'ş-Şâmih adlı eseri bağlamında; Allah'ın sıfatları, kader, insan fiilleri, nübüvvet, imâmet ve mezhep eleştirileri gibi temel kelâmî konulardaki görüşleri sistematik biçimde değerlendirilmekte, bu görüşlerin hem Zeydî Kelâmına hem de genel Kelâm İlmine katkıları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the theological views of one of the prominent scholars of the Zaydi kalam tradition, Salih b. Mehdi al-Maqbili, within the framework of his work al-Aʿlām al-Shāmikh. The research examines both al-Maqbili's scholarly personality and the position of this work within the Zaydi kalam tradition in detail. The thesis has been prepared using the methods of literature review and content analysi Al-Maqbili's al-Aʿlām al-Shāmikh has been examined directly, compared with classical Zaydi kalam texts, and his views have been evaluated together with the basic doctrines of the sect. In addition, al-Maqbili's stance has been analyzed in the context of inter-sectarian interaction, and the supra-sectarian aspects of his theological approach have been revealed. The study consists of two main chapters: 1. The first chapter introduces the life, scholarly personality, and works of Salih Mehdi al-Maqbili; it presents the socio-political and intellectual conditions of his era, his education, the scholarly circles that influenced him, and his authored work 2. The second chapter systematically evaluates al-Maqbili's views on essential theological topics such as the attributes of God, predestination, human acts, prophethood, imamate, and sectarian criticism within the framework of al-Aʿlām al-Shāmikh, and discusses the contributions of these views to both Zaydi kalam and İslâmic kalam in general.