Porselen sofra ürünleri tasarımında yapay zekâ kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of artificial intelligence in the design of porcelain tableware
  1. Tez No: 992910
  2. Yazar: YASİN AĞARTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tasarım, firmaların küresel rekabet ortamında ön plana çıkabilme, çizgisini koruyabilme ve teknolojiye ayak uydurabilmesi açısından stratejik bir önem taşımaktadır. Sofra porseleninde tasarım hem yemek deneyimi hem de estetik değerleri zenginleştiren bir unsurdur. Sofrada uyumlu bir atmosferi porselenin rengi, dokusu, şekli ve desenlerin tasarımı oluşturur. Tasarım süreçlerinde kritik bir rol oynayan tasarım alternatifleri oluşturma, farklı fikir ve yaklaşımları keşfederek, tasarımcılara geniş bir perspektif sunarak yenilikçi çözümler bulmasını sağlar. Farklı alternatiflerin oluşturulması nihai ürüne giderken estetik açıdan ve işlevsellik açısından daha başarılı olma olasılığını artırmaktadır. Alternatif tasarımlar geliştirmek tek bir konsepte bağlı kalmayarak daha yenilikçi fikirlerin ortaya çıkmasını mümkün kılmaktadır. Yapay zekâ, tasarım öngörmelerine, ihtiyaçlara ve akımlara yönelik daha isabetli çözümler geliştirmelerine olanak tanımaktadır. Bu tez çalışmasında yapay zekâ (YZ) programı kullanılarak porselen sofra grubu ürünlerinde kullanıcıya ve tasarımcıya alternatif tasarımların geliştirmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Midjourney YZ programı kullanılacak ve girilen yazılı istemler ile kısa sürede tasarım alternatifleri oluşturulmuştur. YZ programı ile öncelikle 12 adet sonrasında ilk tasarımlardan türetilmiş 64 tasarım oluşturulmuştur. Tasarımlar anket yolu ile katılımcılar tarafından değerlendirilmiştir. Katılımcıların % 76'sı tasarımları özgün olarak değerlendirmiştir. Ayrıca profesyonel tasarımcılar ile yapılan görüşmede de YZ tasarımlarının fikir geliştirme ve hızlı alternatif oluşturma süreçlerinde önemli katkı sağladığını belirtmişlerdir. YZ programının tasarım süreçlerinde alternatif oluşturmada etkili bir araç olduğu, gelecekte tasarım süreçlere daha etkili olarak yer alacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, design holds strategic importance for companies to stand out in a global competitive environment, maintain their identity, and adapt to technological advancements. In porcelain tableware, design enriches both the dining experience and aesthetic value. A harmonious dining atmosphere is shaped by the color, texture, form, and pattern design of the porcelain. Generating design alternatives plays a critical role in the design process by enabling designers to explore diverse ideas and approaches, thereby fostering innovative solutions. Developing alternative designs increases the likelihood of achieving aesthetically and functionally successful outcomes by avoiding adherence to a single concept. Artificial intelligence (AI) offers designers the ability to develop more accurate solutions tailored to design predictions, needs, and trends. This thesis aims to develop alternative porcelain tableware designs for both users and designers through the use of an artificial intelligence (AI) program. In this context, the Midjourney AI platform was utilized to generate design alternatives in a short time based on textual prompts. Initially, 12 primary designs were created, followed by 64 derivative designs generated from the original set. These designs were then evaluated by participants through a survey. The findings reveal that 76% of the participants considered the designs to be original. Additionally, interviews conducted with professional designers indicated that AI-generated designs significantly contribute to the processes of ideation and rapid development of alternatives. In conclusion, the study suggests that AI programs serve as effective tools in generating design alternatives and are expected to play a more prominent role in future design processes.