İslam hukuku ve uluslararası insancıl hukuk açısından savaşlarda sivillerin hukuki statüleri
The legal status of civilians in armed conflicts from the perspective of Islamic law and international humanitarian law
  1. Tez No: 992930
  2. Yazar: BİLAL BAYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ GÖNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tarihin derinliklerinden bu yana, savaş ve silahlı mücadelelerin sebep olduğu tahribat, toplulukların karşı karşıya kaldığı evrensel bir mesele olarak kendini göstermiştir. Ne var ki, uluslararası camianın geçmişten gerekli dersleri almadığı görülmektedir; zira günümüzde bile silahlı mücadeleler hâlâ sürmektedir. Bu mücadele sahnelerinde siviller; hastalıklara, sakatlanmalara hatta ölümlere maruz kalmaktadır. Günümüz stratejileri ve yıkım gücü yüksek silahlar, temel insan haklarının korunmasını ve devam ettirilmesini giderek zorlaştırmaktadır. Bu durum karşısında uluslararası topluluklar bir araya gelerek savaşların nasıl yürütülmesi gerektiğine dair anlaşmalar ve normatif düzenlemeler yapmışlardır. Uluslararası insani hukuk, savaş dönemlerinde hem savaşanların hem de sivillerin temel haklarını savunan bir hukuk dalı olarak belirginleşmiştir. Bu hukuk dalının temel ilkeleri doğrultusunda, koruma mekanizmaları geliştirilmiş ve imzalanan antlaşmalarla pekiştirilmiştir. İslam dini, çatışma zamanlarında insan onuruna ve temel haklara saygı göstererek, sivilleri, savaşa katılmamış bireyleri ve savaşmayı bırakmış olanları koruma altına alır. İnsani hukukla paralel bir biçimde, İslam savaş hukuku da savaş esnasında sivillere verilen zararı minimize etmeyi amaçlar. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve savaş dışı kalan kişilerin korunması önceliklidir. İslam, savaşın çeşitlerini ve her birinin hukuki boyutlarını ve sonuçlarını titizlikle ele alır. Bu tez, savaşın evrilen yapısını ve modern çatışma ortamlarında sivillerin karşılaştığı tehlikeleri inceleyecek ve bu çerçevede iki hukuk sisteminin sunduğu çözümleri karşılaştırmalı olarak analiz edecektir. Son olarak, tez, sivillerin korunması konusunda uluslararası toplumun ve devletlerin üstlendikleri sorumlulukları sorgulayacak ve savaş hukukunun bu alandaki güncel zorluklarını aydınlatmaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the earliest periods of history, the destruction caused by wars and armed conflicts has remained a universal problem for human societies. Despite the lessons of the past, armed conflicts continue today, and civilians frequently suffer from disease, disability, displacement, and death. Modern weaponry and contemporary military strategies have further complicated the protection of fundamental human rights during conflict. In response, the international community has developed legal regulations governing the conduct of hostilities. As a result, international humanitarian law has emerged as a distinct legal framework aimed at safeguarding the essential rights of both combatants and civilians within the law of armed conflict. Through various international treaties, mechanisms for the protection of civilians have been strengthened. Islamic law also places great emphasis on the preservation of human dignity and the protection of civilians, non-combatants, and those who have ceased to participate in hostilities. Parallel to humanitarian law, the Islamic law of warfare seeks to minimize harm to civilians and attaches particular importance to the protection of women, children, the elderly, and other vulnerable groups. This thesis examines the changing nature of warfare and the increasing risks faced by civilians in modern conflict environments. It further provides a comparative analysis of the approaches of international humanitarian law and Islamic law regarding the protection of civilians, while also discussing the responsibilities of the international community and states in ensuring compliance with these legal and moral obligations.