Banka çalışanları ve sessiz istifa: Sessiz istifanın tükenmişlik sendromu çerçevesinde değerlendirilmesi
Bank employees and silent resignation: An evaluation of silent resignation within the framework of burnout syndrome
  1. Tez No: 992931
  2. Yazar: CANAN UNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz iş dünyasında artan rekabet ve sürekli değişen çalışma koşulları, çalışanların işyaşam dengelerini zorlamakta ve psikolojik baskıyı artırmaktadır. Özellikle hizmet sektörünün önemli alanlarından biri olan bankacılık sektöründe, yoğun iş yükü ve performans baskısı çalışanlar üzerinde ciddi etkiler yaratmaktadır. Bu ortamda çalışanlar, zamanla tükenmişlik sendromu yaşayabilmekte ve buna bağlı olarak işlerine karşı ilgilerini azaltabilmektedir. Son yıllarda dikkat çeken“sessiz istifa”kavramı, çalışanın işinden tamamen ayrılmadan yalnızca görev tanımında yer alan işleri yerine getirmesi ve ekstra sorumluluk almaktan kaçınması şeklinde tanımlanmaktadır. Bu davranış biçimi, örgütsel bağlılıkta azalma ve tükenmişliğin bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Tükenmişlik sendromu ise uzun süreli stres, duygusal yorgunluk ve kişisel başarı hissinde azalma ile kendini gösteren bir durumdur. Bu çalışma, bankacılık sektöründe çalışan bireylerin sessiz istifa davranışları ile tükenmişlik sendromu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Türkiye genelindeki kamu ve özel bankalarda görev yapan çalışanlardan nicel araştırma yöntemlerinden olan anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Tükenmişlik Ölçeği”ve“Sessiz İstifa Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler; frekans analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, tükenmişlik sendromunun sessiz istifa üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, increasing competition and constantly changing working conditions are challenging work-life balance and increasing psychological pressure on employees. In the banking sector, a significant area of the service industry, heavy workloads and performance pressure have serious effects on employees. In this environment, employees may experience burnout syndrome over time and consequently lose interest in their work. The concept of“silent resignation,”which has gained attention in recent years, is defined as an employee performing only the tasks listed in their job description without completely leaving the job and avoiding taking on extra responsibilities. This behavior can be considered a result of decreased organizational commitment and burnout. Burnout syndrome is a condition characterized by prolonged stress, emotional exhaustion, and a decreased sense of personal accomplishment. This study aims to examine the relationship between silent resignation behavior and burnout syndrome among individuals working in the banking sector. The research utilized a quantitative research method, specifically a survey technique, among employees working in public and private banks throughout Turkey. Data collection instruments included a“Personal Information Form,”a“Burnout Scale,”and a“Silent Resignation Scale.”The data were analyzed using frequency analysis, reliability analysis, correlation analysis, and regression analysis. The results indicate that burnout syndrome has a significant effect on silent resignation.