Meslek algısının çalışan performansı ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisi: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde hemşireler üzerinde bir araştırma
The effect of professional perception on employee performance and psychological well-being: a study on nurses at Kahramanmaraş Sütçü Imam University Application and Research Hospital
- Tez No: 992955
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, hemşirelerin meslek algısının işgören performansı ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yürütülmüş; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 309 hemşire çalışmaya dâhil edilmiştir. Veriler, kişisel bilgi formu ile Meslek Algısı, İşgören Performansı ve Psikolojik İyi Oluş ölçekleri kullanılarak toplanmış ve SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre hemşirelerin meslek algısı, işgören performansı ve psikolojik iyi oluş düzeyleri orta düzeyde bulunmuştur. Meslek algısı ile işgören performansı arasında orta düzeyde pozitif, psikolojik iyi oluş ile ise zayıf düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır. Basit doğrusal regresyon analizleri, meslek algısının işgören performansındaki varyansın %27,7'sini ve psikolojik iyi oluştaki varyansın %7'sini anlamlı biçimde açıkladığını göstermiştir. Ayrıca meslek algısının hem işgören performansı hem de psikolojik iyi oluş üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, hemşirelerin meslek algısının güçlenmesi işgören performansını artırmakta ve psikolojik iyi oluşu desteklemektedir. Bu bulgular, sağlık kurumlarında meslek algısını güçlendirmeye yönelik uygulama ve politikaların hem bireysel hem de örgütsel çıktılar açısından önemli kazanımlar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and correlational research to determine the effect of nurses' professional perception on employee performance and psychological well-being. The sample consisted of 309 nurses working at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Research and Application Hospital. Data were collected using a personal information form, the Professional Perception Scale, the Employee Performance Scale, and the Psychological Well-Being Scale, and were analyzed using the SPSS 25 software package. According to the findings, nurses' levels of professional perception, employee performance, and psychological well-being were found to be moderate. A moderate positive relationship was identified between professional perception and employee performance, while a weak positive relationship was found between professional perception and psychological well-being. Simple linear regression analyses revealed that professional perception explained 27.7% of the variance in employee performance and 7% of the variance in psychological well-being. Furthermore, professional perception was found to have a positive and statistically significant effect on both employee performance and psychological well-being. In conclusion, strengthening nurses' professional perception increases employee performance and supports psychological well-being. ii These findings suggest that practices and policies aimed at enhancing professional perception in healthcare institutions may yield significant benefits in terms of both individual and organizational outcomes.