Artificial intelligence adoption in agriculture: A conceptual and policy analysis with reference to Konya
Tarımda yapay zekâ uygulamalarının benimsenmesi: Konya özelinde kavramsal ve politika analizi
- Tez No: 1007485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Tarım, küresel gıda güvenliği açısından hayati öneme sahiptir. Ancak geleneksel tarım yöntemleri; nüfus artışı, iklim değişikliği ve sınırlı kaynaklardan kaynaklanan artan talepleri karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Dünya nüfusunun önümüzdeki on yıl içinde 8,8 milyara ulaşmasının beklenmesiyle birlikte, gıda sistemleri, su kaynakları ve tarımsal verimlilik üzerindeki baskı daha da artacaktır. Bu tez, yapay zekânın (YZ) veriye dayalı, verimli ve sürdürülebilir tarım sistemlerinin geliştirilmesine nasıl katkı sağlayabileceğini incelemektedir. Yapay zekâ; yağış, sıcaklık, nem, rüzgâr ve fırtına tahminleri gibi çeşitli meteorolojik verileri kullanarak ürün izleme, verim tahmini, toprak analizi ve zararlı yönetimini iyileştirebilmekte ve zamanında müdahalelere olanak tanımaktadır. Bu çalışmanın temel odak noktalarından biri, yapay zekânın özellikle sulama ve yabancı ot kontrolü alanlarında kaynak kullanımını nasıl optimize edebileceğidir. Araştırmalar, yapay zekâ tabanlı akıllı sulama sistemlerinde kullanılan toprak-su algılama teknolojilerinin su kullanımını %25'e kadar azaltabildiğini göstermektedir. Bu durum, özellikle su kıtlığı yaşayan bölgeler için büyük önem taşımaktadır. Benzer şekilde, robotik ve yapay zekâ destekli hassas yabancı ot mücadelesi yöntemleri; herbisit kullanımına ve manuel iş gücüne olan bağımlılığı azaltarak enerji tüketimini düşürmekte ve çevresel sürdürülebilirliği artırmaktadır. İlaçlama ve ürün izleme amacıyla dronların kullanılması ise sorunlu alanların doğru şekilde hedeflenmesini sağlayarak kimyasal israfını azaltmakta ve üretim kayıplarını en aza indirmektedir. Bu tez, mevcut literatürü inceleyerek tarımda yapay zekânın benimsenmesinin faydalarını, karşılaşılan zorlukları ve uygulamaya ilişkin pratik sorunları analiz etmektedir. Çalışmada; Hindistan'daki AI4AI girişimi, Afrika'daki yapay zekâ destekli yabancı ot kontrol sistemleri ve Türkiye'de Konya Ovası için önerilen yapay zekâ tabanlı tarım çerçevesi gibi uluslararası örnekler ele alınmaktadır. Bulgular, yapay zekânın gıda güvenliği, kaynak kullanımı ve iklim direncini önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olduğunu; ancak düşük dijital okuryazarlık, yüksek uygulama maliyetleri ve altyapı eksiklikleri gibi engellerin yaygın kullanımını sınırladığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, yapay zekânın yalnızca bir teknolojik yenilik olmadığını; gelecekte sürdürülebilir ve enerji verimli tarım sistemlerinin oluşturulması için temel bir gereklilik olduğunu ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Agriculture is crucial for global food security. However, traditional farming methods can't keep up with the growing demands from population growth, climate change, and limited resources. With the world's population expected to reach 8.8 billion in the next decade, food systems, water resources, and agricultural productivity will face more pressure. This thesis looks at how AI can help develop efficient and sustainable farming systems based on data. AI can improve crop monitoring, yield predictions, soil analysis, and pest management by using various weather data, including rainfall, temperature, humidity, wind, and storm forecasts, allowing for timely actions. A major focus of this study is how AI can optimize resource use, especially in irrigation and weed control. Research shows that soil-water sensing technologies in AI-based smart irrigation systems can cut water usage by up to 25%. This is especially important for areas dealing with water shortages. Similarly, robotic and AI-driven precision weeding methods decrease reliance on herbicides and manual labor, lowering energy use and improving environmental sustainability. Using drones for spraying and crop monitoring boosts efficiency by accurately targeting problem areas, reducing chemical waste, and minimizing production losses. This thesis reviews the existing literature and analyzes the benefits, challenges, and practical issues of adopting AI in agriculture. It considers international examples, such as India's AI4AI initiative, AI-supported weeding systems in Africa, and a proposed AI framework for agriculture in the Konya Plain in Türkiye. The findings show that while AI could greatly improve food security, resource use, and climate resilience, barriers like low digital literacy, high implementation costs, and infrastructure issues limit its wider use. Overall, the study concludes that AI is not merely a technological upgrade; it is essential for creating sustainable and energy-efficient agricultural systems in the future.