Çalışan adölesanlarda büyüme-gelişme ve vücut ferritin, çinko, bakır düzeyleri
Growth development and body ferritin, zinc and copper levels in working adolescents
  1. Tez No: 99308
  2. Yazar: OSMAN KÖSELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZ POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışma Denizli Vali Necati Bilican Çıraklık Eğitim Merkezine devam eden ve sanayide değişik iş kollarında çalışan yaş ortalaması 15.6±0.9 (14-17) yıl olan 111 erkek çırak üzerinde yapıldı. Kontrol grubu da aynı yaş grubunda sanayide çalışmayan okula devam eden öğrencilerden seçildi. Çıraklar sanayide çalışma sürelerine göre üç gruba ayrıldı. Sanayide 2 yıldan az çalışanlar Grup I, 2-4 yıl çalışanlar Grup II, 4 yıldan fazla çalışanlar Grup III olarak belirlendi. Çalışmada çırakların büyüme, gelişme beslenme durumları incelendi. Eritrosit indeksleri, serum ferritin, çinko ve bakır düzeyleri ölçüldü. Çıraklarda, yaşa göre ağırlıkta azalma %45, boya göre ağırlık azalması %9, yaşa göre boy kısalığı %30.6 bulundu. BMF ye göre %1.8 obesite tespit edildi. Çalışma yılı ile malnutrisyon oranı arasında ilişki bulunmadı. Çıraklarda demir eksikliği %3.6 ve demir eksikliği anemisi %1.8 tespit edildi. Çalışma yılı ve çalışılan iş kolu anemi oluşumunda etken değildi. Adölesanlarda demir eksikliği beklenenden düşüktü. Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi ile malnutrisyon arasında ilişki tespit edilmedi. Genel olarak adölesanlarda subklinik çinko eksikliği %30.2, bakır eksikliği %18.8 bulundu. Kontrol grubu serum çinko ortalaması çırakların çinko düzeyi ortalamalarından düşüktü. Sonuç olarak Denizli'de adölesan çıraklarda malnutrisyon önemli bir sağlık problemidir. Erkek adölesanlarda önemli derecede çinko ve bakır eksikliği söz konusudur, ancak anemi insidensi beklenenden düşüktür. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY GROWTH DEVELOPMENT AND BODY FERRITIN, ZINC AND COPPER LEVELS IN WORKING ADOLESCENTS This study has been performed on 111 adolescents mean age 15.6±0.9 (14-17) years working in different branches of industry and going to Vali Necati Bilican Apprenticeship Education Center. The control group consisted of at the same age group who are going on school but not working in industry. Working adolescents were divided into three groups according to their duration of work. Adolescents working for less than 2 years at industry were group I, working for 2- 4 years were group II and working for more than 4 years were group III. In the study, the growth, development and nutrition of the working adolescents were evaluated. Erythrocyte index, serum ferritin, zinc, copper levels were measured. The malnutrition rate was found as followings; weight for age 45 %, weight for height 9%, height for age 30.6%. Obesity according to BMI was found 1.8%. No relation was found between working years and malnutrition. At working adolescents, the rate of iron deficiency was 3.6 % and iron deficiency anemia 1.8 %. Working years and working branches were not causative in anemia development. Iron deficiency was lower than expected in adolescents. No relation was detected between iron deficiency and malnutrition. Generally, in adolescents, subclinic zinc deficiency was 30.2 % and copper deficiency was 18.8 %. Avarage serum zinc levels of the control group was lower than the study group. As a result, malnutrition is an important health problem in working adolescents in Denizli and a significant level of zinc and copper deficiency is present, but the incidens of anemia is lower than expected. 68