Malnütrisyonlu ve obez çocukların QT, düzeltilmiş QT (QTc) intervalleri ve QT dispersiyonu (QTD), QTc dispersiyonu (QTcD) değerleri
QT, corrected QT (QTc) intervals and QT dispersion (QTD), QTc dispersion (QTcD) in malnourished and obese children
- Tez No: 99307
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLENDAM KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 5710
Özet
ÖZET MALNÜTRİSYONLU VE OBEZ ÇOCUKLARIN QT, DÜZELTİLMİŞ QT (QTc) VE QT DİSPERSİYONU (QTD), QTc DİSPERSİYONU (QTcD) DEĞERLERİ Malnütrisyonlu ve obez çocukların elektrokardiyografilerinde (EKG) QT intervali ve QT dispersiyonu hakkında çok az sayıda bilgi vardır. Artmış QT, QTc, QT dispersiyonu (QTD) ve QTc dispersiyonu myokardiyal instabiliteyi gösteren markerlardır ve myokardın ciddi ventriküler aritmilere yatkınlığımn arttığım belirtir. Bu çalışma malnütrisyonlu ve obez çocuklarda bu parametreleri belirlemek ve kontrol grubu ile karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Malnütrisyonlu (Grup L yaş ortalaması 38 + 22 ay) ve obez (Grup m, yaş ortalaması 10,7 ± 2,5 yıl) otuzdört çocuk kontrol grubu ile karşılaştırıldı. İki ayrı kontrol grubu oluşturuldu. Grup I'in kontrol grubu olan Grup II yaş ve cinsiyetleri benzer (yaş ortalaması 36 ± 17 ay) 60 sağlıklı çocuktan; Grup DTün kontrol grubu olan Grup IV ise yaş ve cinsiyetleri benzer (yaş ortalaması 10,6 ± 2,4 yıl) 60 sağlıklı çocuktan oluşmaktaydı. Tüm gruplardan kalp hızı, QT, QTc intervalleri ve QT, QTc dispersiyonlannı değerlendirmek için 12 kanallı EKG kayıtlan alındı. Hb, Na, K, Ca konsantrasyonlarının tayini için kan örnekleri alındı. Malnütrisyonlu çocuklar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında QT ve QTc dispersiyonu değerleri anlamlı olarak artmış bulundu (pO.001). Kalp hızı, QT ve QTc intervalleri her iki grupta benzerdi (p>0.05). Obez çocuklar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında QT ve QTc dispersiyonu değerleri anlamlı olarak artmış bulundu (pO.001). Kalp hızı, QT ve QTc intervalleri her iki grupta benzerdi (p>0.05). Sonuç olarak; malnütrisyonlu ve obez çocuklar kardiyak repolarizasyon hastalıklarının göstergesi olan ve malign ventriküler aritmilere yol açabilen artmış QTD ve QTcD değerlerine sahiptir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY QT, CORRECTED QT (QTc) INTERVALS AND QT DISPERSION (QTD), QTc DISPERSION (QTcD) IN MALNOURISHED AND OBESE CHILDREN Little is known about the electrocardiographic (ECG) QT interval and QT dispersions in malnourished and obese children. Accentueted values of QT, QTc, QT dispersions (QTD) and QTcD are a marker of the myocardial instability and result in myocardial vulnerability to serious ventricular arrhythmias. The aim of this present study is to determine these parameters in malnourished and obese children and compose them with the control groups. Thirty-four malnourished (Group I, mean aged 38 + 22 month) and obese chidren (Group IIL mean aged 10,7 ±2.5 year) were compared with control groups. Two control groups were performed separetly; Group II consist of the 60 healty children (mean aged 36 ± 17 month) equal for age and sex with Group I and Group IV consisted of 60 healty children (mean aged 10.6 ± 2.4 year) equal for age and sex with Group HI. Twelve-lead ECG was performed for assesing heart rate, QT, QTc intervals and QT, QTc dispersions in all groups. A blood sample was obtained for measuring Hb, Na, K, Ca consantrations. When compared with the control group malnourished children had increased values of QT dispersions and QTc dispersions (p0.05). When compared with the control group obese children had increased values of QT dispersions and QTc dispersions (pO.001). Heart rate, QT and corrected QT intervals were similar in both groups (p>0.05). In conclusion, malnourished and obese children had increased QTD and QTcD values which are indicators of cardiac repolarisations disorders and can lead to malign ventricular arrhythmias.