Ostim Çıraklık Eğitim Merkezi'ne devam eden 13-17 yaş grubu çırakların beslenme durumları
Nutritional status of the child workers attending to the Ostim Ciraklik Eğitim Merkezi, Ankara
- Tez No: 49236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
-94- ÖZET Çalışan çocuklar üzerine yapılan araştırma sonuçları, onların pekçok olumsuz şartlar altında çalıştıklarını vurgulamaktadır. Henüz büyüme ve gelişmesini tamamlamamış yeterli korunamayan bu grup, sahip oldukları olumsuz koşullar ve sorunlar yüzünden dikkatleri üzerlerine toplamaktadırlar. Ülkemizde çocukların çalışma yaşamında yer alması, gitgide artan bir sorunlar yumağı yaratmaktadır. Araştırma Ostim Çıraklık ve Eğitim Merkezin'e devam eden çıraklar üzerinde uygulanmıştır. Bu araştırma çırakların boylarının, vücut ağırlıklarının ve BKİ'lerinin peferans persentillerle karşılaştırılarak büyüme ve gelişmelerinin izlenmesi, günlük aldıkları ve harcadıkları enerji, tükettikleri besin öğeleri miktarlarının, standart değerlerle karşılaştırılarak beslenme durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya katılan çırakların boy uzunlukları, vücut ağırlıkları ölçül müş, BKİ'leri hesaplanmıştır. Çırakların kayıt edilen bir günlük fiziksel aktiviteleri ile PAR değerlerinin çarpılmasıyla günlük harcadıkları enerjileri bulunmuştur. Ayrıca çı rakların bir günlük diyet öyküleri alınmış; buradan aldıkları toplam enerji ve besin öğeleri hesaplanmıştır. Bulunan bu değerler uluslararası standartlarla karşılaştırılarak; büyüme gelişme düzeyleri ve beslenme durumları ile ilgili bilgilere ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çırakların tamamı tükettiklerinden daha fazla enerji harcamaktadırlar. Vitamin ve mineral tüketimi genel olarak önerilen miktarların altındadır. Yaşa göre boy uzunlukları, vücut ağırlıkları ve BKİ'leri çırakların geneli için önerilen standart persentiller arasındadır. Çırakların işyerindeki çalışma koşulları değerlendirildiğinde; çıraklara büyük bir oranla işveren tarafından yemek verildiği görülmüştür. Bununla birlikte kanunla belirlenen haftalık çalışma süresinden daha fazla çalıştırılmalarına, çoğun luğuna iş görürken koruyucu alet verilmemesine rağmen işyerinden memnuniyet oranlan yüksektir.
Özet (Çeviri)
-95- SUMMARY In this study 100 male apprentices' growth, energy expenditure, food consumption, condition of nutrition in the work place were evaluated. No retardation or delay of growth and development was observed. The amount of energy expen diture was more than the amount of consumption of energy for most of the subjects. In general, vitamin and mineral consumption rate was found to be below the re commended daily allowances (RDA). Height, weight, body mass indexes (BMI) ac cording to age were between the recommended standart percentiles for most of the subjects. Working status of apprentices in the work place was amongst the goals of this study. Most of the subjects were having lunch supplied by the employer.