Komplet TUR-M (transüretral mesane tümörrezeksiyonu) operasyonu yapılan ve evresi T1(lamina propria invazyonu) olan hastaların tümüne Re-TUR operasyonu yapılmalı mı?
Should all patients with T1 (lamina propria invasion)stage who underwent complete TUR-BT (transurethralresection of bladder tumor) receive Re-TUR?
- Tez No: 993102
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YENİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, T1 evresinde tanı alan ve ilk TUR-M sonrasında Re-TUR uygulanan hastalarda tümör saptanma oranlarını değerlendirmek, Re-TUR pozitifliği ile ilişkili klinik ve patolojik faktörleri belirlemek ve T1 hastaların yönetiminde Re-TUR'un gerekliliğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif vaka-kontrol çalışmasına, 1 Haziran 2019 ve 1 Ekim 2025 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji Kliniği'nde komplet TUR-M yapılmış, patolojisi T1 olarak raporlanmış ve takip sürecinde ReTUR uygulanan hastalar dâhil edildi. Yaş aralığı 18-90 yıl olmak üzere, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın toplam 3261 hastaya ait 5594 TUR-M patoloji raporu tarandı ve çalışma kriterlerini karşılayan 170 hasta analize dahil edildi. TUR-M patolojisi T1 olarak raporlanmasına rağmen örneklerinde detrusor kası bulunmayan olgular, T1 lezyona eşlik eden CIS (karsinoma in situ) saptanan hastalar ve çalışma protokolünde tanımlanan diğer klinik ve patolojik dışlama kriterlerini karşılayan olgular çalışma dışı bırakıldı. Dahil edilen hastalara ait klinik özellikler, tümör boyutu ve sayısı, tümör grade'i, histopatolojik alt tipler ve Re-TUR bulguları istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 170 hastanın 56'sında (%32,9) Re-TUR patolojisinde tümör tespit edilirken, 114 hastada (%67,1) Re-TUR materyali tümör açısından negatif bulundu. Böylece hasta grupları TM+ (rezidü tümör var) ve TM- (rezidü tümör yok) olarak iki ana gruba ayrıldı. TM+ grubunda ortalama tümör boyutu 3,85 ± 1,37 cm iken, TM- grubunda 3,31 ± 1,34 cm olarak bulunmuştur (p = 0.015). ix Çok odaklı tümör oranı TM+ grubunda %64,3, TM- grubunda ise %46,5 olarak saptanmıştır (p = 0,029). Histolojik derecelendirmede TM+ olguların %91,1'i yüksek dereceli (HG), TM- olguların ise %77,2'u HG tümör olarak değerlendirilmiştir (p = 0,028). Primer ve sekonder ayrımı incelendiğinde TM+ grubunda sekonder tümör oranı %25,0 iken, TM- grubunda bu oran %11,4 olarak bulunmuş ve gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır (p = 0,023). Varyant histoloji açısından değerlendirildiğinde ise TM+ hastalarda varyant alt tip oranı %48,2 olup, TM- gruptaki %29,8'e kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p = 0,019). Sonuç: T1 mesane tümörlerinde Re-TUR, özellikle yüksek derece (HG), büyük tümör boyutu, multifokalite ve yetersiz ilk rezeksiyon gibi yüksek risk özellikleri bulunan hastalarda rezidü tümör saptanma olasılığının artması nedeniyle kritik bir basamaktır. Bu hastalarda Re-TUR hem doğru evrelemeyi sağlamakta hem de tedavi kararlarının güvenilir şekilde yönlendirilmesine katkı sunmaktadır. Buna karşın, düşük dereceli tümör yapısına sahip, tek odaklı, küçük boyutlu ve eşlik eden CIS ya da varyant histoloji saptanmayan seçilmiş T1 olgularda, ilk TUR'un yeterli yapıldığı durumlarda Re-TUR gerekliliği daha tartışmalı olup, bu nedenle ReTUR'un uygulanmasına ilişkin kararın, her hastanın tüm klinik özellikleri ve genel durumu dikkate alınarak planlanması uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the rate of residual tumor detection in patients diagnosed with T1 bladder cancer who underwent re-transurethral resection (Re-TUR) after initial transurethral resection of bladder tumor (TUR-BT), to identify the clinical and pathological factors associated with Re-TUR positivity, and to determine the necessity of Re-TUR in the management of T1 disease. Materials and Methods: This retrospective case–control study included patients who underwent complete TUR-BT and were pathologically diagnosed with T1 bladder cancer at the Urology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between June 1, 2019 and October 1, 2025, and subsequently underwent Re-TUR. A total of 5,594 TUR-BT pathology reports from 3,261 patients aged between 18 and 90 years were reviewed, and 170 patients who met the study criteria were included in the analysis. Patients without detrusor muscle in the initial TUR-BT specimen, those with concomitant carcinoma in situ (CIS), and those meeting other predefined exclusion criteria were excluded. Clinical characteristics, tumor size and number, tumor grade, histopathological subtypes, and Re-TUR findings were statistically analyzed. Results: Among the 170 patients included in the study, residual tumor was detected in 56 patients (32.9%) on Re-TUR pathology, whereas 114 patients (67.1%) had no evidence of residual tumor. Accordingly, patients were divided into two groups: TM+ (with residual tumor) and TM- (without residual tumor). The mean tumor size was significantly larger in the TM+ group than in the TM- group (3.85 ± 1.37 cm vs. 3.31 ± 1.34 cm, p = 0.015). The rate of multifocal tumors was higher in the TM+ group than in the TM– group (64.3% vs. 46.5%, p = 0.029). xi High-grade tumors were significantly more frequent in the TM+ group compared with the TM- group (91.1% vs. 77.2%, p = 0.028). The proportion of secondary tumors was also significantly higher in the TM+ group (25.0% vs. 11.4%, p = 0.023). In terms of variant histology, the rate was significantly higher in the TM+ group than in the TM- group (48.2% vs. 29.8%, p = 0.019). Conclusion: Re-TUR plays a critical role in T1 bladder cancer, particularly in patients with high-risk features such as high-grade tumors, large tumor size, multifocality, and inadequate initial resection, due to the increased likelihood of residual tumor. In these patients, Re-TUR contributes to accurate staging and reliable guidance of subsequent treatment decisions. However, in selected T1 cases with low-grade, solitary, small-sized tumors and without associated CIS or variant histology, where the initial TUR appears adequate, the necessity of Re-TUR remains controversial. Therefore, the decision to perform ReTUR should be individualized based on the overall clinical and pathological characteristics of each patient.