Çocukluk çağı üriner sistem taş hastalığında metabolik değerlendirme
Metabolic evaluation of urinary system stone disease in childhood
- Tez No: 993101
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇELİKEL ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Üriner sistem taş hastalığı dünyanın bazı yerlerinde yaygın olarak görülen önemli bir sağlık problemidir. Etiyolojiyi belirlemek, tedavide başarıyı sağlamak ve tekrarlamayı önlemek açısından oldukça önemlidir. Bu çalışma ile üriner sistem taş hastalığı saptanan hastaların demografik ve klinik özelliklerinin, metabolik ve diğer risk faktörlerinin belirlenmesi, tedavi yaklaşımlarının saptanması amaçlanmıştır. Metod: Bu retrospektif çalışmaya Ocak 1998-Ağustos 2012 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Polikliniğine başvuran ve üriner sistem taş hastalığı tanısı alan 766 hasta dahil edildi. Bulgular: Ortalama tanı yaşı 61,6±52,7 aydı. Erkek/kız oranı 1,15'di. Her iki cinsiyette tanı koyma yaşı açısından anlamlı fark yoktu. Bir yaş altı olan grupta iki taraflı ve birden fazla taş görülmesi, taş hastalığının tekrar oranı daha yüksek bulundu (p<0,001). Tüm yaş grupları içinde en sık başvuru şikayeti karın ağrısıydı (% 25,8). Kronik böbrek yetmezliği (KBY) oranı % 1,8 idi. Aile öyküsü hastaların % 57,5'inde vardı. Metabolik bozukluklar % 51, enfeksiyonlar % 44,8, renal anomaliler % 13,2 hastada saptandı. Hastaların % 22,7'sinde bir neden bulunamadı. Kızlarda enfeksiyon ile ilişkili üriner taş erkeklere göre daha fazlaydı (p=0,002). En sık görülen metabolik bozukluk hiperkalsiüriydi (% 51,7) ve sonra sırasıyla % 47,5 oranında hipositratüri, % 39,9 oranında hiperoksalüri, % 23,4 oranında hiperürikozüri, % 9,4 oranında sistinüri görüldü. İki taraflı ve birden fazla taş bulunması ile metabolik bozukluk saptanması arasında anlamlı ilişki olduğu görüldü (p<0,05). Üriner sistem taşlarının % 96,5'i üst üriner sisteme, % 1,8'i mesaneye lokalizeydi. Yüzde 4,3 oranında nefrokalsinozis saptandı. Nefrokalsinozis olan hastaların % 60,6'sında metabolik bozukluklar vardı. En sık görülen taş tipi kalsiyum oksalat taşıydı (% 61,4). Hastaların % 32,5'ine medikal tedavi, % 14,3'üne cerrahi tedavi, % 7,9'una Ekstrakorporeal shock-wave litotripsi (ESWL) uygulandı. Takip sonucunda hastaların % 30,1'inde tam iyileşme oldu, % 69,9'unda hastalık sebat etti ve % 22,3 oranında taş tekrar etti. Taş hastalığının tekrarlaması ile hiperürikozüri ve sistinüri arasında ilişki olduğu görüldü (p=0,008, p=0,037). Sonuç: Sonuç olarak üriner sistem taş hastalığı çocukluk çağının önemli bir sağlık sorunudur. Etiyolojiyi aydınlatmak için metabolik risk faktörlerini değerlendirmek önemlidir. Çocukluk çağı üriner sistem taş hastalığının tedavisinde altta yatan metabolik ve yapısal anormalliklerin düzeltilmesi, idrar yolu enfeksiyonlarının kontrolü, renal fonksiyonların korunması, tekrarların engellenmesi hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
Urinary system stone disease is a crucial health problem which is seen commonly in some regions of world. Determining etiyology is greatly significant in terms of providing achievement in treatment and preventing recurrence. The aim of this study was to evaluate the demographic and clinical features, metabolic and other risk factors and to determine and approach to the treatment of urinary stone disease. Method: The number of patients who have been diagnosed urinary stone disease and applied to Pediatric Nephrology Department of Ankara Children Health and Disease Hematology Onchology Education and Research Hospital of Turkish Republic Ministry of Health betweeen January 1998 and August 2012 were 766. These patients have been analysed demographic, clinical and treatment aspects retrospectively. Results: Average age of the patients on diagnosis was 61,6±52,7 months. The male/female ratio was 1,15. There was no significant difference in terms of the age on diagnosis in both genders. Bilateral and multiple stone and stone recurrence was found higher under the age of 1year (p<0,001). The most frequent complaint was abdominal pain among all age group. The ratio of chronic renal failure was 1,8% and family history was 57,5% of patients. The metabolic abnormalities in 51% of patients, infections in 44,8% of patients and renal abnormalities in 13,2% of patients were detected. Among patients, 22,7% of them could not been found reason. Urinary stone related to infection among girls was higher than boys. Among the metabolic abnormalities hypercalciuria (51,7%), hypocitraturia (47,5%), hyperoxaluria (39,9%), hyperuricosuria (23,4%), and cystinuria (9,4%) were detected. It has been observed that there was a significant correlation between the bilateral, multiple stones with metabolic abnormalities (p<0,05). 96,5% of patients with urinary stones were localized in upper urinary system whereas 1,8% of them were localized in bladder. Among patients, 22,7% of them had nephrocalcinosis. There were metabolic abnormalities in the etiology of 60,6% of patients having nephrocalcinosis. Calcium oxalate was the most common outcome obtained (% 61,4). Among patients, 32,5% of them were treated with medical treatment, 7,9% of them with ekstracorporeal shock-wave lithotripsy (ESWL), 14,3% of them with surgery. As a result of the follow-up, 30,1% of patients fully recovered, in 69,9% of them the disease persisted and in 22,3% of them the disease reoccured. It has been observed that there was a significant correlation between recurrence of stone disease and hyperuricosuria, cystinuria (p=0,008, p=0,037). Conclusion: Consequently, urinary system stone disease is a crucial health problem in childhood period. It is really significant evaluation of metabolic risk factors to clarify the etiology. It should be aimed the improving of metabolic and structural abnormalities, controlling of the urinary tract infection and maintaining of renal function and prevention of recurrence in the treatment of urinary stone disease in chilhood.