Çocukluk çağı travmalarının romantik ilişki doyumu üzerindeki etkisinde saldırgan ve kendini küçümseyici mizah kullanımının aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of aggressive and self-defeating humor in the relationship between childhood trauma and romantic relationship satisfaction
  1. Tez No: 993158
  2. Yazar: ELİF NUR BAĞCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YILDIZ BURKOVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada çocukluk çağı travmalarının romantik ilişki doyumu üzerindeki etkisinde saldırgan ve kendini küçümseyici mizah kullanımının aracı rolü incelenmiştir. Alan yazında çocukluk çağında maruz kalınan travmaların kişilerin yetişkinlik hayatındaki romantik ilişkileri üzerinde davranışsal, duygusal ve doyumsal etkiler yarattığına dair bulgular yer almaktadır. Ancak çocukluk çağı travmaları ve romantik ilişki doyumu arasında olumsuz mizah tarzları olarak kategorize edilen saldırgan ve kendini küçümseyici mizah tarzlarının aracı rolüne ilişkin araştırmalara rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışma ile literatürde önemli bir yere sahip olan çocukluk çağı travmalarının romantik ilişki doyumu üzerindeki etkisindeki aracı değişkenlerin netleşmesi ve alana katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırma 18-35 yaş arasındaki, en az altı ay süreyle romantik ilişki deneyimi olan 218 kişi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çevrimiçi olarak doldurulan Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Mizah Tarzları Ölçeği ve İlişki Değerlendirme Ölçeği kullanılarak veriler katılımcılardan toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı üzerinden Pearson korelasyon analizi ve Hayes'in regresyon tabanlı yaklaşımına dayalı basit aracı analizler aracılığıyla saptanmıştır. Araştırma sonuçları çocukluk çağı travmalarının romantik ilişki doyumu üzerindeki etkisinde saldırgan ve kendini küçümseyici mizah kullanımının aracı bir rol üstlenmediğini daha çok işleyişe etki eden bir mekanizma olarak varlığını sürdürdüğünü göstermiştir. Genel olarak kendini küçümseyici mizahın hem çocukluk çağı travmaları ile hem de romantik ilişki doyumu ile ilişkili olduğunu ancak bu değişkenler arasındaki bağlantıda bir aracı olarak görülemeyeceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma olumsuz mizah tarzlarının bu ilişkide aracı bir mekanizma oluşturmadığını ortaya koyarak saldırgan ve kendini küçümseyici mizah tarzlarının ilişkisel bağlamdaki rolüne ilişkin literatüre açıklık kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the mediating role of aggressive and self-deprecating humor in the effect of childhood trauma on romantic relationship satisfaction. The literature contains findings indicating that childhood traumas have behavioral, emotional, and satisfying effects on romantic relationships in adulthood. However, research on the mediating role of aggressive and self-deprecating humor styles, categorized as negative humor styles, between childhood trauma and romantic relationship satisfaction has not been found. Therefore, this study aims to clarify the mediating variables in the effect of childhood trauma on romantic relationship satisfaction, a significant issue in the literature, and to contribute to the field. The study was conducted on 218 individuals aged 18-35 years who had at least six months of romantic relationship experience. Data were collected from participants using an online Personal Information Form, the Childhood Trauma Scale, the Humor Styles Scale, and the Relationship Assessment Scale. The data obtained were analyzed using Pearson correlation analysis and simple mediating analyses based on Hayes' regression approach via the SPSS program. The research results showed that the use of aggressive and self-deprecating humor did not play a mediating role in the effect of childhood traumas on romantic relationship satisfaction; rather, it existed as a mechanism influencing the process. Overall, it was concluded that self-deprecating humor is associated with both childhood traumas and romantic relationship satisfaction, but it cannot be considered a mediator in the link between these variables. This research clarifies the literature regarding the role of aggressive and self-deprecating humor styles in relational contexts by revealing that negative humor styles do not constitute a mediating mechanism in this relationship.