Pisidia Antiokheiası'nda kilise mimarisi
Church architecture in Pisidia Antiocheia
- Tez No: 993159
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FATMA EROL, PROF. DR. MEHMET ÖZHANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
“Pisidia Antiokheiası'nda Kilise Mimarisi”başlıklı çalışma, kentte 1924 yılından günümüze kadar tespiti yapılan beş kilise yapısını konu edinmektedir. Kurulduğu tarihten itibaren Pisidia Bölgesi'nin en önemli kenti konumundaki Antiokheia, Bizans Dönemi'nde piskoposluk listelerinde bölgenin metropolisi olarak geçmektedir. Arap Akınları Dönemi'nde nüfusu azalan kentin, Anadolu'nun Türkleşmeye başlamasıyla, önce modern kasabaya indiği ve en sonunda terk edildiği önerilmektedir. Buna göre Antiokheia, sahip olduğu statüyü Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde büyük ölçüde, Orta Bizans Dönemi'nde kısmen korumuş olup Geç Bizans Dönemi'nde yok olmaya yüz tutmuştur. Çalışmaya konu olan kiliselerin mimari özellikleri bahsi geçen bu dönemlere ait izler taşımaktadırlar. Kentteki kiliselere bakıldığında Hıristiyan yapılaşması MS 4. yüzyılın sonundan- MS 13. yüzyılla kadar sürmüştür. Kiliseler inşa edildikleri dönemlerin mimari özelliklerini taşımaktadırlar. Erken Bizans Dönemi özeliklerini Aziz Paulus, Merkezi, Kuzey ve Gemen Korusu Kiliseleri'nde, Orta Bizans Dönemi özelliklerini ise Aedilicus Tepesi'ndeki kilisede görmek olanaklıdır. Kentte bulunan beş adet kilisenin konumları, planları, mimari özellikleri, kazılar sonucunda açığa çıkan taş eserleri detaylıca ele alınmış ve kentin Hıristiyanlaşmasıyla beraber değişen mimari anlayış ilk defa bu çalışmayla bilim dünyasına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study titled“Church Architecture in Pisidian Antioch”examines five church structures identified in the city from 1924 to the present day. Antioch, which has been the most important city in the Pisidian Region since its founding, is listed as the region's metropolis in the episcopal lists of the Byzantine period. It is suggested that the city, whose population declined during the Arab Invasions, first declined to a modern town and was eventually abandoned with the Turkification of Anatolia. Accordingly, Antioch largely maintained its status during the Early Christian Period, partially during the Middle Byzantine Period, and began to disappear during the Late Byzantine Period. The architectural features of the churches covered in this study bear traces of these periods. Looking at the churches in the city, Christian construction lasted from the end of the 4th century AD to the 13th century AD. The churches bear the architectural features of the periods in which they were built. The characteristics of the Early Byzantine Period can be seen in the Churches of St. Paul, Central, North, and Gemen Korusu, while the characteristics of the Middle Byzantine Period can be seen in the church on Aedilicus Hill. The locations, plans, architectural features, and stone artifacts uncovered during excavations of the five churches in the city are discussed in detail, and the changing architectural understanding that accompanied the Christianization of the city is presented to the scientific world for the first time in this study.