41 numaralı Mühimme Defterinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (H. 987/M. 1579-1580) (s. 253-504)
Transcription and evaluation of the Mühimme Register number 41 (A.H. 987 / A.D. 1579–1580) (pp. 253–504)
  1. Tez No: 993174
  2. Yazar: MERVE NUR SATÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde devleti ve tebaayı ilgilendiren birçok mühim mesele Divân-ı Hümâyûn'da görüşülür ve karara bağlanırdı. Divân'da alınan kararlar, padişah onayının ardından ferman suretleri hâlinde defterlere kaydedilirdi. Bu defterlere Mühimme Defterleri denilirdi. Osmanlı merkezi idaresinin bir diğer temel kurumu olan Defterdarlık ise mali konulara ilişkin kayıtların tutulduğu yerdi. Ancak Defterdarlığın XV. ve XVI. yüzyıllara ait pek çok defteri zamanla kaybolmuş veya farklı tasniflere karışmıştır. Bu tasnife karışan defterlerden biri de bu çalışmanın konusunu oluşturan 41 numaralı Mühimme Defteri'dir. Bu tez çalışmasında, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nde A.DVNSMHM.d.41 numara ile kayıtlı olan ve 987/1579–1580 tarihlerini kapsayan 41 numaralı defterin 253–504. sayfaları arasındaki hükümlerin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada defterin bu bölümüne ait fizikî, diplomatik ve teknik özellikler incelenmiş; ardından hükümler içeriklerine göre tasnif edilmiştir. İncelemeler sonucunda, özellikle mukataa ve iltizam uygulamaları, vergi tahsilatı, askerî sınıfın taşradaki faaliyetleri, vakıfların idaresi, miras ve tereke meseleleri, eşkıyalık ve kamu düzenine ilişkin hükümler tespit edilmiştir. Bu kayıtlar, defterin ikinci yarısının ağırlıklı olarak mali ve idarî nitelikli hükümlerden oluştuğunu, ancak aynı zamanda askerî ve sosyal konulara dair önemli bilgiler de içerdiğini göstermektedir. Bu açıdan 41 numaralı Mühimme Defteri'nin 253–504. sayfaları, XVI. yüzyıl sonlarında Osmanlı taşra idaresinin malî yapısını, askerî sınıf ile reaya arasındaki ilişkileri, vakıf idaresinde karşılaşılan sorunları ve kamu düzenine yönelik merkezî müdahaleleri yansıtan değerli bilgiler sunmaktadır. Bu hükümlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle, defterin ihtiva ettiği tarihsel malzeme araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, many important matters concerning the state and its subjects were discussed and resolved in the Imperial Council (Divân-ı Hümâyûn). The decisions taken in the Council were recorded in registers in the form of imperial decrees (fermans) after receiving the sultan's approval. These registers were called Mühimme Registers (Mühimme Defterleri). Another key institution of the Ottoman central administration was the Treasury Office (Defterdarlık), where records pertaining to financial matters were kept. However, many of the Treasury's registers from the fifteenth and sixteenth centuries were lost over time or became mixed with other register series. One such example, which forms the subject of this study, is the Mühimme Register No. 41. In this thesis, the transcription and evaluation of the rulings recorded between pages 253 and 504 of Mühimme Register No. 41—catalogued in the Ottoman Archives of the Presidency of the Republic of Türkiye under the code A.DVNSMHM.d.41 and dated 987/1579–1580—have been carried out. The physical, diplomatic, and technical features of this section of the register have been examined, and the rulings have subsequently been classified according to their content. The analysis revealed that the rulings primarily concern mukataa and iltizam practices, tax collection, the activities of the military class in the provinces, the administration of waqfs, matters of inheritance and estate division, banditry, and issues related to public order. These findings demonstrate that, while the second half of the register predominantly consists of financial and administrative rulings, it also contains significant information on military and social matters. In this respect, the pages 253–504 of Mühimme Register No. 41 provide valuable insights into the financial structure of Ottoman provincial administration in the late sixteenth century, the relations between the military class and the reaya, the challenges encountered in waqf administration, and the central government's interventions concerning public order. By evaluating the data contained in these rulings, the historical material preserved in the register has been made accessible for scholarly use.