9 numaralı Mühimme-i Mısır defterinin (sayfa 1-101) transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The transcription and analysis of the Egyptian muhimme records no. 9 (pages 1-101).
- Tez No: 920341
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KIZILTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusunu 9 Numaralı Mühimme-i Mısır defterinin (sayfa 1-101) transkripsiyon ve değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Tez zaman aralığı olarak dört yıllık bir zaman dilimini kapsamaktadır. 9 numaralı Mısır Mühimmesi, 4 yıl gibi uzun bir döneme dair hükümleri içermektedir (1776 başlangıç-1779 bitiş yılı). Kayıtlar sayesinde farklı idârecilerin farklı zamanlarda ne türden meseleleri gündeme getirdikleri ve ne gibi zorluklar veya problemlerle karşılaştıkları hususlarında değerli bilgiler barındırmaktadır. Mısır'daki Osmanlı idarecilerinin getirdikleri çözümler ve yaklaşımlar hakkında değerli bilgiler öğreniyoruz. Hükümlerin konularından ve onların konularına göre oluşan niceliklerinden Osmanlı Devleti'in Mısır'daki politikası belirli bir ölçüde anlaşılabilmektedir: Hükümlerin başlıca içerikleri şunlardır: İktisâdî ticari durumlar ve uygulamalar, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere Tadilatları, Hac Yolunun Asayişi, Hacılarla İlgili Durumlar ele alınmıştır. Hükümlerin geri kalan kısmında ise, asayiş bozukluğunu savma ve şehri eşkıyalardan bertaraf etme konuları yoğunluklu bir biçimde gündem oluşturmuştur. Sonuç olarak Osmanlı Devleti'nin nezdinde devletin ve Mısır'ın iktisadi çıkarlarını gözetme, Hac organizasyonu, Mekke ve Medine gibi kentlere ihtimam gösterme ve son olarak elbetteki Osmanlı İmparatorluğu'nun tamamında olduğu üzere Mısır ve civarında asayişi sağlama ve koruma ön plandadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this master's thesis is the transcription and analysis of the Egyptian Muhimme Records No. 9 (pages 1-101). The time span of the study covers a period of four years. The relevant records contain provisions for a long period of 4 years ( 1776-1779). The records provide valuable information on what kind of issues were raised by different administrators at different times and what kind of difficulties or problems they faced. We gain valuable insights into the solutions and approaches of the Ottoman rulers in Egypt. To some extent, the policies of the Ottoman Empire in Egypt can be traced through the topics of the edicts and their quantities by topic: The main contents of the decrees are as follows: Economic and commercial situations and practices, the renovations of Mecca and Medina, the security of the pilgrimage route, and situations related to pilgrims. In the rest of the rulings, the issues of the elimination of disorder and the elimination of bandits from the city were the focus of the agenda. As a result, the Ottoman State's concerns included the economic interests of the state and Egypt, the organization of the Hadj pilgrimage, the care for cities such as Mecca and Medina, and finally, as was the case throughout the Ottoman Empire, the maintenance and protection of public order in and around Egypt.