İş ispatı mütabakatına dayalı kripto madenciliğin ağ paket analizi
Analysis of network packets in crypto mining based on proof of work consensus
- Tez No: 993209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Siber güvenlik kapsamında ağ trafiği analizi, bilişim sistemlerinin düzgün çalışmayı sürdürebilmesi için stratejik öneme sahiptir. Fidye yazılımları bilgisayarları çalışmaz hale getirirken bir başka saldırı türü olan cryptojacking saldırısında ise donanım kaynakları izinsiz olarak başkalarının kendi menfaatleri amacıyla kripto para madenciliği için kullanılmaktadır. Kripto para madenciliğinin yapıldığının anlaşılması siber güvenlik için çok önemli bir soruna çözüm sağlayacaktır. Tez kapsamında yapılan gözlemlerde madencilik yazılımı çalışırken ve çalışmadığı farklı durumlar hakkında ağ veri paketleri kayıt altına alınmıştır. Bitcoin, ETC, Monero ve Kaspa kripto paraların madenciliğinin yapılması sırasında ağ paket trafiği birer günlük dilimler altında değerlendirilmiş ve ortaya koyduğu farklılıklar istatistik yöntemlerle tespit edilmiştir. Kripto para madenciliği esnasında ortaya çıkan ağ trafiğinin, Hurst katsayısı ile özbenzerlik analizi, kümülatif dağılım fonksiyonu ile dağılım yapısı değerlendirmesi, otokorelasyon hesabı ile periyodiklik incelemesi, güç spektral yoğunluğu ile frekans bileşenleri ve toplu trafik analizi kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmede madencilik trafiğinde daha yüksek ortalama paket boyutları (~950 bayt), daha kısa paket arası süreler (~0.02 sn) ve daha belirgin periyodik desenler gözlemlenmiştir. Buna karşın sistem boşta iken ağ trafiği düşük yoğunluklu, daha rastlantısal ve istatistiksel olarak farklı karakterde seyretmiştir. Elde edilen bulgular, kripto madenciliğinin ağda iz bırakan yapısal özellikler oluşturduğunu ve bu özelliklerin ağ izleme sistemleri tarafından istatistiksel yöntemlerle tespit edilebileceğini göstermektedir. Böylece siber güvenlik kapsamında erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi ve zararlı madencilik faaliyetlerinin belirlenmesi mümkün hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of cybersecurity, network traffic analysis is of strategic importance for the proper functioning of information systems. While ransomware renders computers inoperable, another type of attack known as cryptojacking involves unauthorized use of hardware resources for cryptocurrency mining by others for their own benefit. Understanding that cryptocurrency mining is being conducted will provide a solution to a very important issue in cybersecurity. Network data packets were recorded regarding different situations when the mining software was running and not running. During the mining of Bitcoin, ETC, Monero, and Kaspa cryptocurrencies, network packet traffic was evaluated in daily time slices, and the differences observed were detected using statistical methods. Network traffic was analyzed for self-similarity using the Hurst coefficient, distribution structure was evaluated using the cumulative distribution function, periodicity was examined using autocorrelation calculations, frequency components were analyzed using power spectral density, and bulk traffic analysis was employed. The evaluation revealed higher average packet sizes (~950 bytes), shorter inter-packet times (~0.02 seconds), and more pronounced periodic patterns in mining traffic. In contrast, network traffic was low-density, more random, and statistically different in character when the system was idle. The findings indicate that crypto mining has structural features that leave traces on the network, and these features can be detected by network monitoring systems using statistical methods. Thus, it has become possible to develop early warning systems within the scope of cybersecurity and to identify malicious mining activities.