Tea Polyphenols: Their Role in Human Health and DrugInteractions
Çay Polifenolleri: İnsan Sağlığı ve İlaç Etkileşimlerindeki Rolü
  1. Tez No: 993217
  2. Yazar: GÖRKEM KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. ANTONİO MASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıta Deglı Studı Dı Padova
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma derlemesi, çay, çayın polifenolleri ve bunların insan hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşimleri üzerine odaklanmaktadır. Ayrıca çayın çeşitli insan hastalıkları üzerindeki düzenleyici etkilerini de incelemektedir. Amaç, çay ve polifenoller üzerine mevcut bilimsel bilgilerin durumunu ortaya koymak ve bu alandaki gelecekteki araştırmalar için yön göstermektir. Derlemede Google Scholar, PubMed ve ScienceDirect kaynaklı makaleler kullanılmış olup, çay ve polifenoller hakkında özlü bir rehber sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research review focuses on tea, its polyphenols, and their interactions with drugs used in the treatment of human diseases. It also explores the modulating effects of tea on various human diseases. The aim is to demonstrate the current state of scientific knowledge on tea and polyphenols and suggest directions for future research in this field. The review uses articles from Google Scholar, PubMed and ScienceDirect as sources, and aims to serve as a concise guide to tea and its polyphenols.