BARİYATRİK CERRAHİ HASTALARININ BİR YILLIK ANTROPOMETRİK İZLEMLERİ VE BESLENME DURUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
EVALUATION OF BARIATRIC SURGERY PATIENT'S ANTHROPOMETRIC MEASUREMENTS AND NUTRITIONAL STATUS IN ONE YEAR
  1. Tez No: 993218
  2. Yazar: MELİKE HAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma bariyatrik cerrahi operasyonları uygulanan hastaların 1. yıllarındaki antropometrik ölçümlerini ve beslenme durumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma özel bir klinik olan İstanbul Obezite Akademisi'ne 2015-2016 yılları arasında obezite şikayeti nedeniyle başvuran ve düzenli takibi tamamlanmış 102 olgu üzerinden retrospektif olarak yürütülmüştür. Bu hastalardan telefon ve sosyal medya aracılığı ile ulaşılabilen 40 kişiye beslenme durumlarının değerlendirildiği bir anket uygulanmıştır. Araştırmaya alınan hastaların demografik özellikleri, preoperatif antropometrik ölçümleri ve postoperatif 1. aydan 12. aya kadar 3 aylık periyotlarla antropometrik ölçümleri değerlendirilmiştir. Ayrıca ulaşılan 40 hastanın beslenme durumları değerlendirilmiştir. Hastalara besin tüketim sıklığı anketi ve '24 Saatlik Geriye Dönük Besin Tüketim Kaydı' uygulanmıştır. Araştırmada istatistik anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda hastaların ameliyat öncesi dönemle kıyaslandığında ameliyat sonrası ağırlık, yağ kütlesi ve yağsız doku kütlesinde sürekli bir düşüş gözlemlenmiştir (p˂0,05). Hastaların protein içeriği yüksek gıdaları tüketim sıklığı yetersiz bulunmuş ve tüketilen protein miktarı ile BKİ, yağ kütlesi ve yağsız beden kütlesi arasında bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p˃0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the anthropometric measurements and nutritional status of the patients who underwent bariatric surgery in the first year. The study was carried out retrospectively on 102 patients of obesity complaints of İstanbul Obezite Akademisi which was a special clinic between 2015-2016 and completed regular follow up. A questionnaire was applied to evaluate the nutritional status of 40 patients who could reach through by telephone and social media. The demographic characteristics of the patients studied, preoperative anthropometric measurements and anthropometric measurements were evaluated with a 3 month period from the first postoperative month to the twelfth month. Additionally, the nutritional status of 40 patients was evaluated. Patients were applied food consumption frequency survey and '24 Hour Backward Food Consumption Record'. The level of research statistical signifiance was taken as p˂0.05. At the end of the study, there was a steady decrease in postoperative weight , fat mass, and lean tissue mass when patients were compared with the preoperative period (p˂0.05). Patients' rich in protein consumption was found to be inadequate. However, there was no relationship between the amount of protein consumed and the BMI, fat mass, and fat free mass (p˃0.05).