Commercial baby food in the UK, Spain and Turkey: Nutritional composition and comparison between countries
İngiltere, İspanya ve Türkiye'de ticari bebek mamaları: Besin değerleri ve ülkeler arası karşılaştırma
  1. Tez No: 993223
  2. Yazar: HAYRİYE BIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JANET CADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Özet Yaşamın ilk on iki ayındaki beslenme, insan vücudundaki birçok sistemin büyümesi ve gelişmesi için kritik öneme sahiptir. Ticari bebek mamaları bu dönemde bebeğin beslenmesinin önemli bir bölümünü temsil eder. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı üç Avrupa ülkesinden bebek mamalarının besin içeriğini belirlemek ve karşılaştırmaktır: Türkiye, İspanya ve Birleşik Krallık. Çalışmada, üretici web sitelerinde, çevrimiçi mağazalarda ve Brandbank veri tabanında bulunan ticari bebek maması ürünlerinden elde edilen veriler incelenmiştir. Besin değerleri –özellikle enerji, makro besin ve mikro besin içeriği– her bir ürün grubu içinde ve seçilen ülkeler arasında karşılaştırılmıştır. Ek olarak, bebek mamasından günlük besin alımı diyet referans değerleri (DRV'ler) ile karşılaştırılmıştır. Toplamda 770 ürün değerlendirilmiş olup, bunların %82'si sütten kesme maması, %15'i bebek maması ve %3,4'ü devam mamasından oluşmaktadır. Bebek maması ürünlerinin besin içeriği, doğrayıcı içeriği (p < 0.01) dışında ülkeler arasında önemli bir farklılık göstermemiştir (p > 0.05). Buna karşılık, sütten kesme mamalarının bileşimi ülkeler arasında birkaç önemli farklılık ortaya koymuştur (p < 0.05). 0-6 aylık yaş grubu için formül sütün vitamin ve mineral içeriği önerilen diyet referans değerleri (DRV'ler) karşılamıştır. Ayrıca, farklı ülkeler arasında aynı markaların besin bileşiminde önemli bir farklılık gözlenmemiştir (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
Abstract The diet during the first twelve months of life are critical for the growth and development of multiple systems in the human body. Commercial baby foods represent a significant portion of an infant's diet during this period; thus, the aim of this study is to determine and compare the nutrient content of infants' food from three European countries (Turkey, Spain, and the UK). The Study examined information regarding commercial infant food products made available on manufacturer websites, in online stores, and the database Brandbank, comparing the values obtained for energy, macronutrient and micronutrient contents within each product group and across the countries. The daily nutrient consumption in the infant formula was compared with dietary recommended intake values. In total, 770 products were evaluated: weaning foods 82%, infant formula 15%, and follow on formula 3.4%. The nutritional contents of infant formulae between the countries showed no significant differences (p>0.05) apart from chopper (p<0.01). However, composition of weaning food revealed several significant variations between countries (p<0.05). The vitamins and seven minerals in the formula milk for age groups 0-6 months met the DRV values. There was no significant difference between the composition of the same brands between countries (p>0.05)