The Effect of Dietary Protein and Physical Activity on Appetite, Food Intake, and Gastric Emptying in Older Adults
Diyet Proteini ve Fiziksel Aktivitenin Yaşlı Yetişkinlerde İştah, Yiyecek Tüketimi ve Mide Boşalması Üzerindeki Etkisi
  1. Tez No: 993222
  2. Yazar: DİLARA DERİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MIRIAM CLEGG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Readıng
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Yaşlanma süreci genellikle iştah ve fiziksel aktivitede (FA) azalma ile birlikte görülür; bu durum, kas kütlesinde ve fiziksel yetilerde azalmaya yol açabilecek yetersiz beslenmeye neden olabilir. Kas kütlesini koruyabilmek için yaşlı bireylere protein alımını ve fiziksel aktiviteyi artırmaları önerilmektedir. Ancak, bazı kanıtlar, proteinin tokluk üzerinde karbonhidrat veya yağdan daha güçlü bir etkiye sahip olabileceğini ve bunun da enerji alımını (EA) azaltabileceğini göstermektedir. NHS ve Age UK gibi kuruluşlar, yaşlı bireylerde iştahı artırmak amacıyla fiziksel aktiviteyi önermektedir; ancak bu öneriyi destekleyecek yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bölüm 2'de, farklı makro besin ögelerinin genç ve yaşlı bireylerde iştah, EA ve mide boşalması (MB) üzerindeki etkileri incelenmiştir. EA ad libitum (istenildiği kadar) bir öğünle değerlendirilmiş, iştah 100 mm görsel analog ölçeklerle ölçülmüş ve MB, 13C Oktanoik asit nefes testi ile analiz edilmiştir. Makro besin türü ya da yaş grubu, iştah, EA veya MB üzerinde anlamlı bir fark yaratmamıştır. Bölüm 3'te, yaşlı bireylerde fiziksel aktivite ile EA ve iştah arasındaki ilişkiyi inceleyen kesitsel bir çalışma sunulmuştur. Katılımcılar, bileğe takılan ivmeölçerle ölçülen fiziksel aktivite seviyelerine (FAS) göre üçlü gruplara (düşük, orta, yüksek) ayrılmıştır. Aktiviteye bağlı enerji harcaması (AEH) ve toplam enerji harcaması (TEH), yedi gün boyunca tutulan basitleştirilmiş fiziksel aktivite günlüğü ile değerlendirilmiştir. EA, 3 günlük tartılı besin günlüğü ile ölçülmüş; iştah ise bir gün boyunca 30 dakikalık aralıklarla uygulanan 100 mm görsel analog ölçekler ile değerlendirilmiştir. Diyet kalitesi, Besin ve Gıdaya Dayalı Diyet Kalite İndeksi-65 ile hesaplanmıştır. Yüksek AEH ve TEH gruplarında protein alımı daha yüksektir; ayrıca yüksek fiziksel aktivite, daha yüksek yeme isteği ile ilişkilendirilmiştir. Bölüm 4'te, aynı kesitsel çalışmadan elde edilen veriler kullanılarak FAS, AEH, TEH ve diyet kalitesi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Gruplar arasında toplam diyet kalitesi puanları açısından anlamlı bir fark bulunmazken, yüksek AEH grubunun proteinle ilişkili diyet kalite bileşen puanları daha yüksek bulunmuştur. Bölüm 5'te, evde yürütülen bir çalışmada, farklı FAS düzeylerine sahip yaşlı bireylerde proteine karşı iştah, EA ve MB yanıtları karşılaştırılmıştır. EA, ad libitum (istenildiği kadar) bir öğünle değerlendirilmiş; algılanan iştah, 100 mm görsel analog ölçekler ile ölçülmüş; MB ise 13C-oktanoik asit nefes testiyle belirlenmiştir. Yüksek protein alımı, iştahı etkilememiş ancak EA'yı azaltmış ve MB'yi yavaşlatmıştır. Ayrıca, yüksek fiziksel aktivitenin iştahı azalttığı ve MB'yi hızlandırdığı bulunmuştur. Bulgular, yüksek protein alımının üç saatlik bir süre içinde algılanan iştah (VAS ölçekleriyle) üzerinde ani bir etkisi olmadığını, ancak ev ortamında enerji alımını etkileyebileceğini göstermektedir. Yüksek fiziksel aktivite üç saatlik sürede iştahı azaltırken, kesitsel bulgular on iki saatlik sürede daha yüksek FA'nın daha yüksek yeme isteğiyle ilişkili olduğunu ve daha yüksek TEH'nin daha yüksek EA ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, fiziksel aktivitenin yaşlı bireylerde iştah ve enerji alımını artırmada potansiyel bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ageing is often accompanied by a decrease in appetite and physical activity (PA), which may lead to malnutrition resulting in decreased muscle mass and physical capabilities. To preserve muscle mass, older adults are advised to increase protein intake and PA. However, there is evidence suggesting protein may have a greater impact on satiety than carbohydrate or fat, which may cause reduced energy intake (EI). PA is also recommended by organisations and charities such as NHS and Age UK to enhance older adult's appetite; however, there is insufficient research to support this advice. In Chapter 2, the effects of different macronutrients on appetite, EI, and gastric emptying (GE) in younger and older adults were investigated. EI was assessed by an ad libitum meal, appetite was assessed using 100 mm visual analogue scales, and gastric emptying was measured via the 13C-octanoic acid breath test. Neither the macronutrient type nor age significantly affected appetite, EI, or GE. In chapter 3, a cross-sectional study examined the association of PA with EI and appetite in older adults. Participants were divided into tertiles (low, medium, high), based on PA levels (PALs) measured by a wrist-worn accelerometer and, activity energy expenditure (AEE) and total energy expenditure (TEE) evaluated with simplified PA diaries recorded for seven days. EI was assessed by 3-day weighed food diaries and appetite was evaluated using 100 mm visual analogue scales 30-minute intervals over a single day. Diet quality was calculated using the Nutrient and Food-based Diet Quality Index-65. The high AEE and TEE groups had a higher protein intake, while higher PA was linked to a higher desire to eat. In chapter 4, the relationship between the PALs, AEE, TEE and diet quality were investigated using the same cross-sectional study data. While there was no significant difference in diet quality scores between the groups, the high AEE group had greater protein diet quality component scores. In chapter 5, appetite, EI, and GE responses to protein in older adults with different PALs were compared with a home-based study. EI was assessed by an ad libitum meal perceived appetite was determined using 100 mm visual analogue scales, and gastric emptying was measured via the 13C-octanoic acid breath test. Higher protein intake did not affect appetite but decreased EI and slowed GE. Additionally, higher PA was found to decrease appetite and accelerate GE. The findings showed that higher protein intake had no immediate effect on perceived appetite (from VAS scales) within a three-hour timeframe but may influence EI in an at-home setting. While higher PA was found to decrease appetite within a three-hour timeframe, cross-sectional findings showed a link between higher PA and higher desire to eat food within a twelve-hour timeframe, along with a link between higher TEE and higher EI, indicating the potential role for PA in increasing appetite and energy intake in older adults.