Spor yapan ve yapmayan bireylerin fair play düzeylerinin incelenmesi
The examination of fair play levels of individuals who play sports and who do not
  1. Tez No: 993227
  2. Yazar: HACI SAMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT ÇİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Spor, bireylerin fiziksel gelişimlerinin yanı sıra sosyal, duygusal ve ahlaki yönlerini geliştiren çok yönlü bir etkinlik alanıdır. Spor ortamlarında sergilenen davranışlar fiziksel başarıyı olduğu kadar etik değerleri, kurallara uyumu ve rakibe gösterilen saygıyı da kapsamaktadır. Bu bağlamda“fair play”(adil oyun) kavramı, sporun evrensel değerleri arasında yer almakta ve bireylerin sportmenlik düzeyini yansıtmaktadır. Fair play davranışları; kurallara, sosyal normlara ve etik ilkelere uygun hareket etme tutumlarını içermektedir. Günümüzde sporun bireyler üzerindeki sosyal etkisi giderek artmakta, özellikle gençlerin bu etkiler doğrultusunda geliştirdiği değerler toplumsal yaşam açısından önem kazanmaktadır. Bireylerin ilgilendikleri spor branşları ile fair play düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi, eğitimciler, spor yöneticileri ve politika yapıcılar için yol gösterici olabilir. Gençlik merkezleri gibi sosyal gelişimi destekleyen ortamlarda farklı profillere sahip bireylerin sportmenlik eğilimlerini anlamak, bu değerlerin kazandırılması açısından önemlidir. Bu araştırma, farklı spor branşlarında yer alan bireylerin fair play düzeylerini çok boyutlu bir ölçek aracılığıyla belirlemeyi amaçlamaktadır. Sportmenlik olgusu, sosyal normlara uyum, kurallara saygı, sorumluluk bilinci ve rakibe yönelik tutumlar gibi temel boyutlar üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı olarak tarama modeliyle yürütülmüştür. Katılımcılar, Kahramanmaraş ilinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı gençlik merkezlerinde bulunan, çeşitli spor branşlarında yer alan lisanslı sporcular ile bu merkezlerde sosyal ve kültürel etkinliklere katılan bireylerden oluşmaktadır. Toplam 762 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu ve“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış ve IBM SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda fair play düzeylerinin cinsiyetten bağımsız geliştiğini, ancak yaş, aile gelir düzeyi, ebeveyn eğitim durumu, spor yapma yılı ve spor branşı gibi değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Sport is a multidimensional activity area that supports not only physical development but also social, emotional, and moral growth. Behaviors exhibited in sports settings reflect not only physical achievement but also ethical values, adherence to rules, and respect for opponents. In this context, the concept of fair play is considered among the universal values of sport and reflects individuals' level of sportsmanship. Fair play behaviors encompass attitudes aligned with rules, social norms, and ethical principles. Today, the social impact of sports on individuals is increasing, and the values developed by young people through these experiences have become increasingly important for social life. Investigating the relationship between the types of sports individuals are engaged in and their levels of fair play can provide valuable insights for educators, sports administrators, and policymakers. Understanding the sportsmanship tendencies of individuals with diverse profiles, especially in youth centers that support social development, is essential for promoting these values. This study aims to determine the fair play levels of individuals engaged in different sports branches using a multidimensional scale. The concept of sportsmanship is evaluated through core dimensions such as adherence to social norms, respect for rules, a sense of responsibility, and attitudes toward opponents. The research was conducted using a quantitative approach with a survey model. Participants consisted of licensed athletes from various sports branches, as well as individuals involved in social and cultural activities at youth centers affiliated with the Provincial Directorate of Youth and Sports in Kahramanmaraş, Türkiye. A total of 762 individuals participated in the study. During the data collection process, a personal information form and the“Multidimensional Sportspersonship Orientation Scale”were used. Data were collected through face-to-face surveys and analyzed using IBM SPSS 25 software. The findings revealed that fair play levels develop independently of gender but show significant differences based on variables such as age, family income level, parental education status, years of sports participation, and type of sport.