Serebral palsili çocuklarda epilepsi görülme sıklığı ve antiepileptik tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 99323
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RIDVAN AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET SEREBRAL PALSİLİ HASTALARDA EPİLEPSİ GÖRÜLME SIKLIĞI VE ANTİEPİLEPTİK TEDAVİ ETKİNLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada serebral palsili hastalarda epilepsi görülme oranları ve antiepileptik tedaviyi etkileyen faktörler analiz edildi. Ayrıca epilepsisi olan grupta risk faktörleri tayin edildi. Bu çalışmada yaş ortalaması 6.4 yıl olan 249 serebral palsili hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 107'si (% 43) epilepsisi olan grupta ve 142'si (% 57) epilepsisi olmayan grupta yer aldı. Epileptik grupta yer alan hastaların % 55.1 'ini tetraplejik olgular oluşturmaktaydı. Tetraplejik serebral palsili olgularda epilepsi görülme riskinin tetraplejik olmayanlara göre 3.2 kat daha yüksek olduğu saptandı (OR: 3.2). Tetraplejik olgular epilepsi görülme sıklığı açısından tetraplejik olmayan olgular ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede farklılık saptandı (P < 0.001). Hastalardan epileptik grupta yer alan olguların psikometrik test sonuçlarının epileptik olmayan grupta yer alanlara göre anlamlı derecede bozuk olduğu saptandı (P < 0.0001). Beyin görüntülemesinde anormallik olan olgularda epilepsi görülme sıklığının beyin görüntülemesi normal olanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı (P < 0.0001). Epilepsi görülmesi ile cinsiyet arasında ilişki saptanmadı (P > 0.05). Hastalarda antiepileptik tedaviye cevap değerlendirildiğinde cinsiyetin, epilepsi başlangıç yaşının ve EEG bulgularının tedavide etkili faktörler olmadığı anlaşıldı (P > 0.05). Monoterapi alan hastalarda antiepileptik tedaviye cevap politerapi alan hastalara göre anlamlı derecede yüksek saptandı (P < 0.0001). Bu farklılığın monoterapi ile kontrol edilemeyen dirençli epilepsi vakalarında politerapiye geçilmesinden kaynaklandığı düşünüldü. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INCIDENCE OF EPILEPSY IN THE PATIENTS WITH CEREBRAL PALSY AND THE ASSESMENT OF ANTIEPILEPTIC TREATMENT In this study the incidence of epilepsy and the factors effecting antiepileptic therapy were evaluated in the children with cerebral palsy. Two hundred forty nine patients mean aged 6,4 years were evaluated retrospectively. 1 07 of patients (% 43) were in epilepsy group while 142 (% 57) were in nonepilepsy group. The risk of epilepsy in tetraplegic cerebral palsied patients were 3.2 times higher than nontetraplegic ones ( OR: 3.2) (P < 0.001). The frequency of mental retardation in the epileptic group was significantly higher than nonepileptic patients (P < 0.0001). The epilepsy rate was significantly higher in the patients whose cerebral imaging findings were abnormal. (p0,05). There was no correlation between therapy and the sex and the onset of epilepsy and EEG findings while the response of antiepileptic treatment was assesed. (p>0,05).