Doksorubisine bağlı kardiyak toksisitesinin belirlenmesinde serum kardiyak troponin değeri
  1. Tez No: 99324
  2. Yazar: EROL KISMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER BÜYÜKPAMUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Son yıllarda maliyn hastalıkların tedavi ve prognozlannda sağlanan önemli gelişmelerle genel yaşam sürelerinin artmasına bağlı olarak, tedaviye bağlı komplikasyonlarla daha sık karşılaşılmaktadır. Kanser tedavisinde yer alan kemoterapi, radyoterapi veya her ikisinin beraber kullanımına bağlı olarak, tedavi süresinde veya tedavi kesildikten yıllar sonra ortaya çıkabilen ve önemli derecede morbidite ve mortaliteye sahip komplikasyonlardan birisi de kardiyak toksisitedir. özellikle yüksek kümülatif dozlarda ciddi kardiyak toksisite potansiyeline sahip doksorubisin tedavisi uygulanan çocuklardan, kardiyotoksisite yönünden risk altında olanların erken dönemde saptanabilmesi ve geç dönemde de henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan toksisitenin varlığının ortaya konabilmesi için çalışmalar halen devam etmektedir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Pediatrik Onkoloji Bilim Dalında Haziran 1982 ile Ağustos 2000 tarihleri arasında tanı konularak antrasiklin grubu kemoterapi içeren tedavi uygulanmış ve kümülatif doksorubisin dozları 400mg/m2 veya daha yüksek düzeylere ulaşmış 24 hastada sistolik ve diyastolik kardiyak fonksiyonlar ekokardiyografik olarak incelendi ve serum kardiyak troponin T seviyesi ile ilişkisi ve henüz klinik bulgu ortaya çıkmadan kardiyak toksisitenin gösterilmesinde kardiyak troponin T'nin kullanılabilirliği araştırıldı. Ayrıca yeni tanı alan ve ilk kez doksorubisin uygulanan 9 hastada tedavi öncesi ve sonrası kardiyak fonksiyonlar ile serum kardiyak troponin T seviyeleri karşılaştırılarak, akut kardiyak etkilerin gösterilmesi ve geç dönemde daha fazla risk altında olan çocukların belirlenmesinde serum kardiyak troponin T'nin değeri araştırıldı. Yüksek kümülatif dozlarda antrasiklin tedavisi almış olan hastalarda, serum cTnT düzeyinin kardiyak fonksiyonlardaki ekokardiyografik bozukluklarla korelasyon göstermediği, klinik olarak kardiyak fonksiyonlarda bozukluk ortaya çıkmadan antrasiklin kardiyotoksisitesini ortaya koymada yararlı olamadığı gözlemlenmiştir. Serum cTnT düzeyi, doksorubisinin akut dönemdeki kardiyak etkisinin varlığını göstermede yararlı bulunmamakla birlikte, vaka sayısının arttırılarak hastaların geç dönemdeki kardiyak fonksiyonları ile karşılaştırma yapılması gerektiğine karar verildi. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, complications secondary to the therapy of malignancies are seen more commonly as a result of improved survival secondary to great advances in therapies for malignancies. One of the serious complications which can occur during or years after the use of chemotherapy, mediastinal irridation or both with high mortality and morbidity rates is cardiac toxicity. The studies are still going on on detecting the children received doxorubicin, a potential cardiotoxic drug especially at high cumulative doses, and have increased risk for cardiotoxicity at earlier stages before clinical detonation. In this study, the cardiac functions of 24 patients with cancer diagnosed at Hacettepe University, Department of Pediatric Oncology, between June 1982 and August 2000, and treated with doxorubicin at cumulative dosages of 400 mg/m2 or higher were evaluated by echocardiography and the relation between the echocardiographic cardiac functions and the levels of serum cardiac troponin T as well as the usefulness of serum cardiac troponin T level in determining the cardiac performance was investigated. In addition, in 9 patients who were newly diagnosed and received the first doxorubicin therapy, the electrocardiographic cardiac functions and serum cardiac troponin T levels were compared and the role of cardiac troponin T at revealing the acute cardiac effects of doxorubicin and determining the children who have high cardiac toxicity risk later in their lives was investigated. We concluded that, serum cardiac troponin T levels are not correlated with echocardiographic cardiac functions in patients who had received high cumulative doses of doxorubicin, and it is not useful to reveal the cardiotoxicity related to doxorubicin at preclinical stages. It is also useless to show the early cardiac effects of doxorubicin, but the number of our patients limits judging of it's role in acute period, and these patients must be followed for cardiac functions therafter. 42