Orta yaş ve üstü kadınların sosyal medya pratikleri üzerine niteliksel bir çalışma: Bafra örneği
A qualitative study on the social media practices of middle-aged and older women: The case of Bafra
  1. Tez No: 993248
  2. Yazar: ÖZGE DAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİR ATEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Samsun'un Bafra ilçesinde yaşayan orta yaş ve üstü kadınların sosyal medya kullanım pratiklerini toplumsal cinsiyet perspektifinden inceleyen nitel bir araştırmadır. Araştırmanın temel amacı, sosyal medya deneyimlerinin kadınların gündelik yaşamları, kimlik algıları, toplumsal roller ve ataerkil normlarla olan ilişkisini ortaya koymaktır. Bu kapsamda sosyal medyanın kadınların iletişim biçimleri, görünürlük stratejileri, öznel deneyimleri ve dijital güvenlik pratikleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmada amaçlı örnekleme yoluyla belirlenen 33 kadın katılımcıyla yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, kadınların sosyal medyayı çoğunlukla aile üyeleriyle iletişim kurmak, gündemi takip etmek, dini ve kültürel içeriklere ulaşmak, boş zamanlarını değerlendirmek ve kendilerini ifade etmek amacıyla kullandıklarını göstermektedir. Katılımcıların önemli bir bölümü sosyal medyanın kendilerini görünür kıldığını, duygusal destek sağladığını ve yalnızlık hissini azalttığını belirtmiştir. Bununla birlikte, mahremiyet ihlalleri, dijital bağımlılık, yanlış bilgi, toplumsal baskı ve ataerkil normların çevrimiçi ortamda yeniden üretimi gibi sorunlar da öne çıkan temalar arasındadır. Araştırma sonuçları, sosyal medya kullanımının kadınların toplumsal konumlarını hem yeniden üreten hem de dönüştüren bir alan oluşturduğunu göstermektedir. Elde edilen veriler, dijital mecraların kırsal ve yarı kentsel bölgelerde yaşayan orta yaş ve üzeri kadınlar için yalnızca bir iletişim aracı olmadığını; aynı zamanda kimlik, aidiyet, toplumsal roller, görünürlük ve özneleşme süreçlerini etkileyen çok katmanlı bir deneyim sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, yaş, cinsiyet, yerel kültür ve dijitalleşme arasındaki kesişim alanını görünür kılarak sosyal medya araştırmalarına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative research examining the social media usage practices of middle-aged and older women living in the Bafra district of Samsun from a gender perspective. The primary aim of the research is to reveal the relationship between women's social media experiences and their daily lives, identity perceptions, social roles, and patriarchal norms. In this context, the effects of social media on women's communication patterns, visibility strategies, subjective experiences, and digital security practices have been analyzed. In the study, semi-structured face-to-face interviews were conducted with 33 female participants selected through sampling, and the data obtained were analyzed using descriptive analysis methods. The findings show that women mostly use social media to communicate with family members, follow current events, access religious and cultural content, spend their free time, and express themselves. A significant proportion of participants stated that social media made them visible, provided emotional support, and reduced feelings of loneliness. However, issues such as privacy violations, digital addiction, misinformation, social pressure, and the reproduction of patriarchal norms in the online environment were also prominent themes. Research findings indicate that social media usage creates a space that both reproduces and transforms women's social positions. The data obtained reveals that digital platforms are not merely a means of communication for middle-aged and older women living in rural and semi-urban areas; they also offer a multi-layered experience that influences processes of identity, belonging, social roles, visibility, and subjectification. In this context, the study makes a significant contribution to social media research by highlighting the intersection between age, gender, local culture, and digitalization.