Glikol bazlı soğutucu sıvıların reolojisinin incelenmesi
Investigation of rheology of glycol based refrigerant liquids
  1. Tez No: 993247
  2. Yazar: AYKUT BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARSLANOĞLU, DOÇ. DR. ERCAN AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı antifriz ürünlerinin kimyasal bileşimi ve fiziksel özellikleri sistematik olarak incelenmiş; Long Life Antifreeze, Ready to Use -56 ve Antifreeze ürün gruplarının viskozite, yoğunluk, pH, kaynama ve donma noktası gibi temel parametreleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Endüstriyel üretim ve dolum hatlarında antifrizlerin pompalanması sırasında yaşanan debi yetersizliği, dur-kalk çalışma, aşırı ısınma ve pompa arızaları gibi problemler, antifrizlerin yalnızca Newtonian akışkanlar olarak ele alınmasının yetersiz olabileceğini ve bazı koşullarda non-Newtonian reolojik davranışlar ile koçbaşı benzeri etkilerin ortaya çıkabileceğini göstermiştir. Özellikle 2021 sonrası elektrikli araç üretiminin artmasıyla birlikte glikol bazlı soğutucu sıvıların düşük viskozite, yüksek ısı transferi, düşük köpürme eğilimi, düşük elektriksel iletkenlik, korozyon direnci ve mikrobiyal stabilite gibi çoklu performans kriterlerini aynı anda sağlaması gerekliliği önem kazanmıştır. Bu kapsamda, viskozite başta olmak üzere korozyon, köpürme, mikrobiyal üreme ve iletkenlik gibi parametreler bütüncül bir yaklaşımla ele alınmış; MEG (monoetilen glikol) oranı ve katkı kombinasyonlarının viskozite üzerindeki etkileri Yanıt Yüzey Yöntemi (RSM) ile modellenmiş, optimum formülasyon koşulları belirlenmiş ve sonuçlar ANOVA analizleriyle istatistiksel olarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical composition and physical properties of different antifreeze products were systematically investigated, and the viscosity, density, pH, boiling point, and freezing point of Long Life Antifreeze, Ready to Use −56, and conventional Antifreeze product groups were comparatively evaluated. Operational problems such as insufficient flow rate, intermittent start–stop operation, excessive heating, and pump failures observed during the transfer of antifreeze fluids in industrial production and filling lines indicated that treating antifreeze solely as a Newtonian fluid may be inadequate, and that non-Newtonian rheological behavior and water-hammer-like effects may arise under certain operating conditions. With the rapid increase in electric vehicle production after 2021, glycol-based coolant fluids are required to simultaneously meet multiple performance criteria, including low viscosity, high heat transfer capability, low foaming tendency, low electrical conductivity, corrosion resistance, and microbial stability. Accordingly, viscosity was evaluated together with corrosion, foaming, microbial growth, and electrical conductivity within a holistic framework; the effects of monoethylene glycol (MEG) content and additive combinations on viscosity were modeled using Response Surface Methodology (RSM), optimal formulation conditions were determined, and the results were statistically validated through ANOVA analysis.