Van'da pet sahiplerinin sosyoekonomik durumları ve pet yetiştiriciliğine bakışları
Socioeconomic situations of pet owner in Van and their views on pet breeding
- Tez No: 993287
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalıĢma, Van ilinde pet (kedi-köpek) sahiplerinin demografik, sosyoekonomik özelliklerini, pet yetiĢtiriciliğine yönelik görüĢlerini belirlemek, demografik ve sosyoekonomik özellikleri ile pet sahipliği tercihleri arasındaki iliĢkileri ortaya koymak amacıyla yapılmıĢtır. ÇalıĢma materyalini, 201 pet sahibi ile yüz yüze yapılan anket çalıĢmasından elde edilen veriler oluĢturmuĢtur. Katılımcıların yaĢının çoğunlukla 26-35 yaĢ arasında (%51.7), %61.2‟sinin bekâr, %28.4‟ünün çocuklu olduğu, %76.6‟sının apartman dairesinde oturduğu, %44.8‟inin mülk sahibi, %59.7‟sinin lisans mezunu, %44.3‟ünün memur, %41.8‟inin 51 bin ve üzeri ₺ gelire sahip olduğu, %51.2‟sinin ailesiyle yaĢadığı, %65.1‟inin hobi amaçlı hayvan sahiplendiği, %45.3‟ünün sokaktan sahiplendiği, %65.7‟sinin hayvanlarına mikroçip taktırdığı belirlenmiĢtir. Katılımcıların, kedi köpek türlerine olan eğilimlerinin cinsiyet, medeni durum, çocuk durumu, mesken türü ve mesken mülkiyetinden önemli düzeyde etkilendiği, hayvan bakımı uygulamalarına yönelik tutum ve görüĢlerinin farklılıklar gösterdiği belirlenmiĢtir. Sonuç olarak, Van ilinde genç, çocuksuz, daha yüksek gelirli, lisans eğitimli, apartman dairesinde oturan bireylerde ve memur olanlarda kedi-köpek sahibi olma olasılığının daha yüksek olduğu, kedi-köpek sahiplerinin çoğunlukla hayvanlarına mikroçip taktırarak, hayvanlarını kimliklendirdikleri, pet sahiplerin kedi-köpek türlerine olan eğilimlerinin cinsiyet, medeni durumu, çocuk durumu, mesken türü ve mesken mülkiyetinden önemli düzeyde etkilendiği belirlenmiĢtir. Ayrıca, Van ilindeki kedi-köpek sahiplerinin hayvan bakımı uygulamalarına yönelik görüĢlerinin farklılıklar gösterdiği, bu nedenle kedi-köpek sahiplerinin sorumlu evcil hayvan sahipliği için hayvan bakımı uygulamalarına yönelik etkili eğitim aktivitelerine katılmaya teĢvik edilmelerinin gerekliliği kanaatine varılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the demographic and socioeconomic characteristics of pet (cat-dog) owners in Van province, their opinions on pet breeding and to reveal the relationships between demographic and socioeconomic characteristics with pet ownership preferences. The study material consisted of data obtained from a face-to-face questionnaire survey conducted with 201 pet owners. The majority of the participants were between the ages of 26 and 35 (51.7%), 61.2% were single, 28.4% had children, 76.6% lived in apartments, 44.8% owned property, 59.7% had a bachelor's degree, 44.3% were civil servants, 41.8% earned 51 thousand or more ₺, 51.2% lived with their families, 65.1% adopted pets as hobbies, 45.3% adopted strays, and 65.7% had microchipped pets. Participants' preferences for cat and dog breeds were significantly influenced by gender, marital status, childbearing, type of residence, and ownership, while their attitudes and opinions toward animal care practices varied. Consequently, in Van province, the likelihood of owning a cat or dog was higher among those who were young, childless, had a higher income, had a bachelor's degree, lived in apartments, and were civil servants. Owners of cats and dogs often had their pets microchipped to identify them. Pet owners' preferences for cat-dog species were significantly influenced by gender, marital status, childbearing, type of residence, and ownership. Furthermore, the opinions of cat and dog owners in Van province regarding animal care practices varied, and therefore, it was concluded that cat and dog owners should be encouraged to participate in effective educational activities on animal care practices to promote responsible pet ownership.