Evrensel sergicilik yarışında Osmanlı temsili: 1873 Viyana Sergisi örneği
Ottoman representation in the universal exhibition competition: The case of the 1873 Vienna Exhibition
  1. Tez No: 993341
  2. Yazar: GÜLTEN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
1851 yılında ilk defa Londra'da açılan ve 19. yüzyılın ekonomik, ticari ve sosyal hareketliliğini şekillendiren bir gelenek haline gelen evrensel sergilerin 1873 yılındaki ayağı Viyana'da gerçekleşti. Dünya devletlerinin büyük bir özenle ürün, mimari ve sanatsal boyutta katılım gösterdiği bu sergide varlık göstermek büyük bir prestij meselesi olarak değerlendirildi. Osmanlı İmparatorluğu, bu sergiyi yalnızca ekonomik bir tanıtım alanı olarak değil, aynı zamanda modernleşme vizyonunu ve kültürel kimliğini Avrupa kamuoyuna sunma fırsatı olarak değerlendirmiştir. Ticaret Nezareti bünyesinde oluşturduğu komisyon üzerinden hazırlık çalışmalarını büyük bir özenle yürüten devlet, İstanbul ve taşra esnafından toplanan ürünlerle imparatorluğun zanaat, tarım ve sanayi üretimini temsil eden geniş bir koleksiyonla Prater Parkı'nda kendisine yer edinmiştir. Her ne kadar bu katılım Osmanlı için gerek mali ve gerek organizasyon bakımından sancılı süreçleri beraberinde getirmiş olsa da; sergi sonunda kazanılan ödüllerin sayı ve nitelik olarak önceki sergilerden çok daha yüksek olması, hükümeti memnun edecek düzeyde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The 1873 leg of the universal exhibitions—a tradition that first opened in London in 1851 and shaped the economic, commercial, and social mobility of the 19th century—took place in Vienna. In this exhibition, where world states participated with great care in terms of product, architecture, and art, establishing a presence was considered a matter of great prestige. The Ottoman Empire regarded this exhibition not only as an area for economic promotion but also as an opportunity to present its vision of modernization and cultural identity to the European public. The state, which carried out its preparatory work with great diligence through a commission established within the Ministry of Commerce, secured a place for itself in Prater Park with a broad collection representing the empire's craft, agricultural, and industrial production, gathered from Istanbul and provincial tradesmen. Although this participation brought about painful processes for the Ottomans in terms of both finance and organization, the fact that the awards won at the end of the exhibition were much higher in number and quality than in previous exhibitions was at a level that would satisfy the government.