Oyun içi reklamlar ve davranışsal niyet üzerine bir araştırma
A study on the relationship between in-game advertising and behavioral intention
- Tez No: 993342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, video oyunları içerisinde yer alan reklamların kullanıcıların davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital oyunların hem kültürel hem de ekonomik açıdan giderek artan önemi, oyun içi reklamcılığı pazarlama iletişiminin stratejik bir alanı haline getirmiştir. Ancak bu reklamların kullanıcılar tarafından nasıl algılandığı ve hangi koşullarda davranışsal çıktılara dönüştüğü, özellikle İletişim Bilimleri literatüründe sınırlı düzeyde ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, oyun içi reklamlara yönelik algılar; eğlence, fayda, güven, rahatsızlık düzeyi ve satın alma niyeti boyutları çerçevesinde ele alınmıştır. Nicel araştırma yöntemi benimsenmiş; veri toplama aracı olarak yapılandırılmış bir anket kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini aktif video oyunu kullanıcılarından oluşan 237 katılımcı oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, oyun içi reklamların genel olarak rahatsız edici bulunmadığını ve eğlence algısının yüksek olduğunu göstermektedir. Buna karşın, fayda algısının eğlenceye kıyasla daha temkinli değerlendirildiği tespit edilmiştir. Analiz sonuçları, eğlence unsurunun reklamın kabul edilmesini desteklediğini; ancak satın alma niyeti üzerinde daha istikrarlı etkinin somut ve işlevsel fayda algısıyla ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Güven değişkenine ilişkin bulgular ise oyun içi reklamların tehditkâr algılanmadığını, ancak kullanıcı güveninin henüz tam olarak pekişmediğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, oyun içi reklamların yalnızca eğlenceli ve dikkat çekici unsurlar olarak değil, aynı zamanda kullanıcıya değer ve fayda sunan bütünleşik iletişim araçları olarak tasarlanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, oyun içi reklamcılığın davranışsal niyet üzerindeki etkilerini iletişim bilimi perspektifinden ele alarak alandaki sınırlı literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the impact of in-game advertising on users' behavioral intentions. The increasing cultural and economic significance of digital games has positioned in-game advertising as a strategic component of contemporary marketing communication. Despite this growth, the ways in which such advertisements are perceived by users and the conditions under which they influence behavioral outcomes remain underexplored, particularly within the field of Communication Studies. The study investigates users' perceptions of in-game advertisements through the dimensions of entertainment, perceived usefulness, trust, irritation, and purchase intention. A quantitative research design was adopted, and data were collected via a structured questionnaire. The sample consists of 237 active video game players. Statistical analyses were conducted using SPSS 22.0, including descriptive statistics, independent samples t-tests, Pearson correlation analysis, and regression analysis. The findings indicate that in-game advertisements are generally perceived as non-intrusive and acceptable by users, with a notably high level of perceived entertainment. However, perceived usefulness was evaluated more cautiously compared to entertainment. The results suggest that while entertainment facilitates the acceptance of in-game advertisements, functional and tangible benefits play a more decisive role in shaping purchase intention. Findings related to trust reveal that in-game advertisements are not perceived as threatening, yet user trust has not been fully established, pointing to a state of cautious acceptance. In conclusion, this study demonstrates that in-game advertisements should not be designed solely as entertaining visual elements, but rather as integrated communication tools that offer meaningful value to users. By addressing the relationship between in-game advertising and behavioral intention from a communication-focused perspective, this research contributes original insights to the limited body of literature in the field.