Ek beslemenin erkek arılarda (Apis mellifera L.) sperm verimi ve bazı morfolojik özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of supplementary feeding on sperm production and some morphological characteristics of drones (Apis mellifera L.)
- Tez No: 993441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR MURAT CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı hammadde karışımları ile hazırlanmış polen ve polen ikame yemleri ile erkek arı yetiştirme kolonilerine yapılan ek beslemenin bu kolonilerden yetiştirilen erkek arıların sperm üretimi ile bazı morfolojik özellikleri üzerine etkisinin belirlenmeye çalışılmasıdır. Erkek arıların sperm ürettiği süreç olan spermatogenez de dahil olmak üzere optimal fizyolojik işleyiş için yeterli beslenme şarttır. Erkek arıların üreme fonksiyonlarını etkili bir şekilde desteklemek için proteinler, karbonhidratlar, lipitler, vitaminler ve minerallerden oluşan dengeli bir beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bu çalışmalardan elde edilen bulgular, erkek arı üreme sağlığını optimize etmeyi amaçlayan arıcılık uygulamaları için önemli çıkarımlara sahiptir. Araştırmanın hayvan materyalini Atatürk Üniversitesi Gıda ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü Arıcılık Biriminde (GHUAM) kız kardeş ana arılarla oluşturulan 25 adet erkek arı yetiştirme kolonisi kullanılacaktır. Koloniler, bir kontrol ve üç muamele muamele grubu olmak üzere, dört gruba ayrılacaktır. Her bir grupta 5 adet olmak üzere toplam 25 adet bal arısı (Apis mellifera L.) kolonisi kullanılacaktır. Koloniler eşit miktarda polen ikame yemleri ile beslenecektir. Polen ve polen ikame ürünleri arı kekine eklenerek kolonilere verilecektir. Kız kardeş ana arılar (Apis mellifera L.), ana arısız kolonilerde yetiştirilecek. Döllenmelerinin ardından aynı yaş ve genetik yapıya sahip 25 adet erkek arı yetiştirme kolonileri oluşturulacaktır. Kontrol gurubu hariç, tüm erkek arılar (Apis mellifera L), düzenli olarak kendi grubundaki diyete beslenen güçlü kolonilerde yetiştirilecektir. Erkek arıların çıkış tarihleri takip edilerek 15. gün dahil beslemeye devam edilecektir. 16. gün daha önceden çıkış tarihleri belirlenerek farklı renklerde boyanan erkek arılar sperm alınması için laboratuvar ortamına erkek arı kafesleriyle nakledilecektir. Her bir grupta şansa bağlı olarak seçilmiş 15'er adet erkek arıda 7 adet morfolojik karakterin biyometrik ölçümleri için sterio mikroskop cihazından yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to determine the effect of pollen and pollen replacer feeds prepared with different raw material mixtures and supplementary feeding to drone breeding colonies on sperm production and some morphological characteristics of drones raised in these colonies. Adequate nutrition is essential for optimal physiological functioning, including spermatogenesis, the process by which drones produce sperm. Drones need a balanced diet consisting of proteins, carbohydrates, lipids, vitamins and minerals to effectively support their reproductive functions. Findings from these studies have important implications for beekeeping practices aimed at optimizing drone reproductive health. The animal material of the research will be 25 male bee breeding colonies created with sister queen bees at Atatürk University Food and Livestock Application and Research Center Directorate Beekeeping Unit (GHUAM). Colonies will be divided into four groups, one control and three treatment groups. A total of 25 honey bee (Apis mellifera L.) colonies, 5 in each group, will be used. Colonies will be fed with equal amounts of pollen replacers. Pollen and pollen substitute products will be added to the bee cake and given to the colonies. Sister queens (Apis mellifera L.) will be raised in queenless colonies. After their fertilization, 25 male bee breeding colonies of the same age and genetic structure will be created. Except for the control group, all drones (Apis mellifera L) will be raised in strong colonies regularly fed their own group diet. The emergence dates of the male bees will be monitored and feeding will continue until the 15th day. On the 16th day, the drones, whose hatching dates have been determined in advance and painted in different colors, will be transferred to the laboratory environment in drone cages for sperm collection. Sterio Microscope device will be used for biometric measurements of 7 morphological characters in 15 randomly selected drones in each group.