Çocukluk çağı kanserlerinde beslenmenin değerlendirilmesi
Nutritional status in pediatric cancer patients
- Tez No: 447500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYKAN ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaptığımız calışmada Celal Bayar Üniversitesi Pediatri Ana Bilim Dalı Çocuk Hematoloji-ve Onkoloji kliniğinde Temmuz 2012- Temmuz 2016 tarihleri arasında tanı alan ve tedavi için yatan pediatrik kanser tanıları olan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastaların yaşları 3 ay ilâ 204 ay arasında, 14'ü kız, 22'si erkek olmak üzere toplam 36 hasta idi, bunların beslenme durumu değerlendirildi. Beslenmenin tedaviyle olan ilişkisini belirlemeye çalışıldı. Hastaların tanı anındaki antropometrik olcumleriyle (ağırlık, boy, BGA, BMI, BMI persentil, serum albümin seviyesi ), tedavinin 6.ayındaki değerler ile karşılaştırıldı. Malnutrisyon kriterleri; BGA 6 yaş >135 cm), malnutrisyon insidansı %20 ( 4 hastada ) iken, tedavinin 6. ayında % 15(3 hastada) idi. Bu iki değerlendirme dönemi arasında da istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Bununla birlikte hastalarımızın tanı zamanında ölçülen kilo değerleri ile tedavinin 6. ayında ölçülen kilo değerleri arasında artış mevcuttu. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Hastalarımızda tanı ve tedavinin 6. ayındaki serum albumin düzeyinde düşüklük saptanmadı. Tanıya göre tedavinin 6. ayındaki serum albümin seviyesindeki artış ile kilo artışı arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki elde edildi. Hastalarımızın tedavi süresince ortaya çıkan kilo artışları ile; cinsiyet, hematolojik malignite varlığı, radyoterapi uygulanmış olması, kemoterapi uygulanmış olması ile istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Hastalarımızın tanı zamanında ölçülen boy uzunluğu ile tedavinin 6. ayında ölçülen boy uzunluğu arasında artış mevcuttu. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Pediatrik kanser olgularında tanı sırasında hastaların nütrisyonel durumlarını tayin etmek tedavilere karşı gösterilecek direnci ve gelişebilecek komplikasyonları engellemek açısından önemlidir.Son dönemde hasta takiplerinin düzenli olması, kilo- boy ölçümlerinin gerekli sıklıkta yapılması, ihtiyaç durumunda hastanın alması gereken kalori miktarıyla uyumlu olarak ek enteral tedavinin kullanılıyor olmasıyla bu olumlu gelişmeler bildirilmektedir. Yapılan çalışmalarda bütün pediatrik kanser olgularını kapsayacak malnütrisyon kriterleri konusunda konsensüs oluşmadığı gibi takiplerde de hangi kriterin daha üstün olduğu da net değildir.Biz de çalışmamızda hastaların tanı anında kilo, boy, boya göre kilo, vücut kitle indeksi,vücut kitle indeks persentili ve serum albümin düzeylerini kayıt altına aldık. Tedavi sonrasında bu değerlerdeki değişimi ve hastalarda meydana gelen kilo değişiminin diğer parametrelerle olan ilişkilerini inceledik. Hastaların tedavisi sırasında malnütrisyon açısından belirlenen kriterler olan kilo, boy, boya göre kilo, vücut kitle indeksi, vücut kitle indeks persentili ve serum albümin konsantrasyonunda istatistiksel olarak anlamlı olumlu değişimler izlendi. Sonuc olarak pediatrik onkoloji vakalarında beslenme durumunu değerlendirilmesi erken donemde yapılmalı ve tedavinin izleminde bunla ilgili gerekli takip, düzenleme ve destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our study , we had a retrospective assessment in pediatric cancer patients who had treatment at Celal Bayar University Pediatric Hematology and Onkology department in July 2012 and July 2016. These patients were between 3 months old and 204 months old. They were all 36 patients that 14 of them were girls, 22 of them were boys. We tried to show the relationship between the nutrition and the treatment. We compared the antropometric measurements (weight,length,weight for height,body mass index, body mass index percentile,blood albumın levels) of these pediatric cancer patients at diagnosis time and after 6 months of treatment periods. Malnutritin criterias are weight for height 6 years old, >135 cm of length ) body mass index percentile values and we found malnutrition incidence 20% (at 4 patients) at time of diagnosis, 15% after 6 month of treatment. There was also no meaningful difference between both intervals. We also compared the weight of these patients at time of diagnosis and at sixth month of treatment, there was also no meaningful difference between both intervals.We had no decrease at blood albümin levels between both intervals. Our patients' weights were increased at the sixth month of treatment but there were no relation between these values and sex, presence of hematologic malignancies, having radiotherapy or having chemotherapy, there were no meaningful difference between both intervals. There was an increase between the height measured at the time of diagnosis of our patients and the height measured at 6 months of treatment. This increase was statistically significant. Determination of the nutritional status of patients during diagnosis in pediatric cancer cases is important in order to prevent resistance and complications that may develop against treatments. In the period when patient follow-ups are performed regularly, kilo-height measurements are made at necessary frequency, additional enteral treatment is used in accordance with the amount of calories These positive developments are reported. It is not clear whether the consensus on the malnutrition criteria to cover all pediatric cancer cases is superior or not in the follow-up studies. In our study, the weight, height, body weight index, body mass index and serum albumin levels We recorded it. We examined the changes in these values after treatment and the relationship between weight changes in patients and other parameters. Statistically significant changes in weight, height, body weight, body mass index, body mass index, and serum albumin concentration were observed during the treatment of the patients in terms of malnutrition. As a result, evaluation of nutritional status in pediatric oncology cases should be done in early period and necessary follow-up, regulation and support should be provided in follow-up of the treatment.