Süt emen oğlaklarda farklı ham protein düzeyleri ile beslenmenin büyüme performansı üzerine etkileri
The effects of feeding with the different crude protein levels on the suckling kids
  1. Tez No: 149847
  2. Yazar: NEŞE NURAY DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAFAK PULATSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜT EMEN OĞLAKLARDA FARKLI HAM PROTEİN DÜZEYLERİ İLE BESLEMENİN BÜYÜME PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİLERİ Neşe Nuray DEDE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Şafak PULATSÜ Bu araştırma ile süt emme dönemindeki oğlaklarda süte ek olarak farklı bara protein (HP) seviyeli yoğun yem karmalanyla beslemenin yem tüketimi ve büyüme üzerine olan etkileri araştrnlmıştrr. Araştırma, her birinde 4 haftalık yasta ve ikiz eşi olan 3 erkek, 3 dişi Akkeçi oğlağı bulunan 3 farklı grup üzerinden 42 gün süreyle yürütülmüştür. Araştırma süresince oğlaklar bireysel bölmelerde, sütün yanısıra ad-übitum kuru yonca otu ve % 12, 15 ve 1 8 HP içeren yoğun yem karmalanyla beslenmişlerdir. Araştırma sonunda, 42. gün ağırlıkları gruplara göre sırasıyla 20.65±1.567, 2Q.50±1.51 1 ve 19.83±1.401 kg olarak saptanırken, grim ortalamaları arasındaki farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Benzer şekilde, deneme süresince sağlanan günlük ortalama ağırlık artışları da gruplara göre sırasıyla 223.37±43.875, 226.21±48.460 ve 200.41±61.225 g olarak saptanmış ve gruplar arasında önemli fark görülmemiştir. Gruplarda deneme süresince günlük ortalama toplam kuru madde (KM) tüketimleri gruplara göre sırasıyla 399.15±47.748, 414.84*57.425 ve 404.92±0.964 g olarak, günlük ortalama toplam HP tüketimleri ise sırasıyla 55.64±6.679, 65.09±9.023 ve 70.65±1 0.458 g olarak saptanmış ve gruplar arasındaki farklılıklar önemsiz bulunurken, bu parametreler bakımından cinsiyetler arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur (P< 0.05). Metabolik ağırlık (MA) başına KM, metabolize olabilir enerji (ME), HP, kalsiyum (Ca) ve fosfor (P) tüketimleri ise hem gruplar hem de cinsiyetler arasında önemli fark göstermemiştir. Bütün araştırma kriterleri batanımdan gruplarla cinsiyetler arası mteraksiyonlar istatistik olarak önemsiz bulunurken, gruplar ile periyotlar arasında sadece MA başına HP tüketimi ile periyotlar arasındaki interaksiyonlar 3. periyoda kadar önemli bulunmuştur (P< 0.05). Sonuç olarak, sütten kesimden önce 120 g HP/ kg KM düzeyinin Akkeçi oğlaklarının beslenmesinde uygun olduğu saptanmıştır. 2004, 31 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Oğlak, Ham Protein, Creep Yem, Süt Emme Dönemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Thesis THE EFFECTS OF FEEDING WITH THE DIFFERENT CRUDE PROTEIN LEVELS ON THE SUCKLING KIDS Neşe Nuray DEDE Ankara University Department of Animal Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Şafak PULATSÜ This research was conducted to determine the effects of feeding with different crude protein levels content creep mixtures on feed consumption and growth performance on suckling goat kids. The research was continued for 42 days on 3 groups that each groups have 4 weeks of age 6 twins Akkeçi kids (3 male and 3 female). Kids were alloted individual pens and fed ad-libitum alfa alfa hay and ad-libitum creep feeds which includes 3 different crude protein (CP) levels(12. 15 and 18%). with milk. At the end of the research, final body weights of kids in the groups were 20.65±1.567, 20.50±1.51 1 and 19.83±1.401 kg respectively. Average daily weight gains in the groups.were found 223.37*43.875, 226.21±48.460 ami 200.41*61.225 g respectively. There were no significant differences among of the groups for final body weights and average daily weight gains. In the groups, average daily total dry matter (DM) intake and CP intake were detected; 399.15±47.748, 414.84±57.425, 404.92±60.964 g; 55.64±6.679, 65.09±9.023 and 70.65± 10.458 g respectively.