Eko eleştiri çerçevesinde Youtube'da paylaşılan kuraklıkla ilgili haberlerin analizi (2023-2024).
Analysis of drought-related news shared on Youtube within the framework of eco-criticism (2023-2024).
  1. Tez No: 993456
  2. Yazar: MERVE ALTUNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VACİT ERTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2023–2024 yılları arasında Türkiye'de ulusal ölçekte yayın yapan haber kanallarının YouTube platformlarında paylaştıkları kuraklık temalı haber videolarında çevrenin nasıl temsil edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, çevresel krizlerin dijital medya söyleminde hangi anlatı ve anlam çerçeveleri aracılığıyla sunulduğunu ve bu çerçevelerin doğa–insan ilişkisini nasıl yapılandırdığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda çalışma, nitel bir araştırma tasarımına sahiptir. Araştırmada veri analizi yöntemi olarak nitel içerik analizi kullanılmıştır. İncelenen haber içerikleri, Iyengar'ın (1991) çerçeveleme yaklaşımı temel alınarak analiz edilmiştir. Bu yaklaşım doğrultusunda haber metinlerinin toplumsal sorunları belirli anlatı kalıpları, sorumluluk atıfları ve nedensel kurgular aracılığıyla yapılandırdığı varsayımından hareket edilmiştir. Analiz sürecinde, kuraklığın haber söyleminde hangi bağlamlar içerisinde ele alındığı, hangi aktörlerin öne çıkarıldığı ve çözüm önerilerinin nasıl sunulduğu incelenmiştir. Analiz birimini haber başlıkları, anlatı metinleri ve haber görselleri oluşturmaktadır. Çalışmada belirlenen haber çerçeveleri, ekoeleştirel bir perspektifle yorumlayıcı biçimde ele alınmıştır. Bu bağlamda, kuraklık haberlerinde doğanın çoğunlukla insan yaşamını tehdit eden bir kriz unsuru olarak mı yoksa ekolojik bütünlüğe sahip bir sistemin parçası olarak mı temsil edildiği sorgulanmıştır. Araştırma bulguları, çevresel haberlerin dijital medyada yalnızca bilgi aktaran içerikler olmadığını; aynı zamanda çevresel gerçekliği belirli ideolojik ve söylemsel çerçeveler aracılığıyla yeniden inşa eden medya pratikleri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the environment is represented in drought-related news videos shared on YouTube by nationally broadcasting news channels in Türkiye between 2023 and 2024. The research seeks to reveal through which narrative and meaning frames environmental crises are constructed in digital media discourse and how these frames shape the relationship between nature and humans. In this respect, the study adopts a qualitative research design. Qualitative content analysis was employed as the data analysis method. The news content was analyzed based on Iyengar's (1991) framing approach, which assumes that news media structure social issues through specific narrative patterns, causal interpretations, and responsibility attributions. Accordingly, the analysis focused on how drought is contextualized within news discourse, which actors are foregrounded, and how causes and solutions are framed. The units of analysis consist of news headlines, narrative texts, and visual elements. The identified news frames were interpreted through an ecocritical perspective. In this context, the study questions whether nature is predominantly represented as a human-centered crisis element or as part of an ecologically integrated system. The findings demonstrate that environmental news in digital media does not merely function as an informational medium but operates as a discursive practice that reconstructs environmental reality through particular ideological and narrative frames.