Duygusal zekâ düzeyi ile yenilikçi davranış eğilimi arasındaki ilişki: Sivil toplum kuruluşlarına yönelik bir araştırma
The relationship between emotional intelligence level and innovative behavior tendency: A research on non-governmental organizations
  1. Tez No: 993455
  2. Yazar: DUDU GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DÖNMEZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Psikoloji, Business Administration, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma, sivil toplum kuruluşlarının kurucu/ yönetim kurul ve yönetim kurul üyelerinin duygusal zekâ düzeyi ile yenilikçi davranış eğilimi arasında ilişki olup olmadığını varsa nasıl bir ilişki olduğunu belirlemek maksadıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hedef kitlesini, Çanakkale merkez il ve ilin tüm ilçelerindeki sivil toplum kuruluşlarının kurucu/yönetim kurul ve yönetim kurul üyeleri oluşturmaktadır. Araştırmaya 511 kişi katılmış olup katılımcıların 204'ü (%39,9) erkek, 307'si (%60,1) kadındır. Araştırma kapsamına dahil edilen veriler anket aracılığıyla elde edilmiş olup bu verilerle frekans analizi, güvenilirlik analizi, faktör analizi ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Katılımcıların duygusal zekâ düzeyini ölçümlemek amacıyla Rotterdam Duygusal Zekâ ölçeği, yenilikçi davranışı eğilimini ölçmek için ise yenilikçi davranış ölçeği baz alınmıştır. Kolayda örnekleme yöntemiyle veriler toplanmış olup SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, duygusal zekâ düzeyi ile yenilikçi davranış eğilimi arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether there is a relationship between the emotional intelligence levels of founders/ board of directors and board members of civil society organizations and their tendency toward innovative behavior, and if so, to identify the nature of this relationship. The target population of the research consists of the founders/ board of directors and board members of civil society organizations located in the central district of Çanakkale and all its surrounding districts. A total of 511 individuals participated in the study, of whom 204 (39.9%) were male and 307 (60.1%) were female. The data included in the study were collected through a questionnaire, and frequency analysis, reliability analysis, factor analysis, and correlation analysis were employed to analyze these data. The Rotterdam Emotional Intelligence Scale was used to measure participants' emotional intelligence levels, while the Innovative Work Behavior Scale was used to assess their tendency toward innovative behavior. The data were obtained through convenience sampling and analyzed using SPSS 23.0. According to the results of the research, a positive and statistically significant relationship was found between emotional intelligence levels and the tendency toward innovative behavior.