Ciddi boş zaman perspektifinde fitness aktivitelerinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of fitness activities on quality of life from the perspective of serious leisure
- Tez No: 993469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin fitness aktivitelerine ciddi boş zaman perspektifinden katılımlarının yaşam kalitesi üzerindeki etkisini ayrıntılı biçimde ortaya koymaktır. Bu doğrultuda ciddiyet, kişisel fayda ve sosyal fayda boyutlarının yaşam kalitesi ile olan ilişkileri değerlendirilmiş; ayrıca sosyo-demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıkların bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Araştırmada nicel yöntem kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, Kırşehir ilinde öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Evren ve örneklem temsil yeterliği dikkate alındığında, 30 bin kişiye kadar olan evrenlerde 379 kişilik örneklem büyüklüğünün yeterli olduğu kabul edilmektedir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 27 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Regresyon analizleri, ciddi boş zaman düzeyinin yaşam kalitesi ile anlamlı ve pozitif yönde etkisi olduğunu göstermiştir. Ciddi boş zaman etkinliklerinin temelini oluşturan düzenli katılım ve süreklilik dikkate alındığında, fitness faaliyetlerinin öğrencilerin yaşamlarını daha olumlu algılamalarına katkı sunduğu anlaşılmaktadır. Alt boyutlara ilişkin analizde ise yaşam kalitesi üzerinde etkili olan tek boyutun kişisel fayda olduğu belirlenmiştir. Kişisel faydanın yükselmesi, öğrencilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine ve yaşam kalitelerini daha yüksek değerlendirmelerine olanak tanımaktadır. Buna karşılık ciddiyet ve sosyal fayda boyutlarının anlamlı bir etkisinin olmaması, öğrencilerin fitness deneyimini ağırlıklı olarak içsel kazanımlar üzerinden değerlendirdiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine in detail the effect of university students' participation in fitness activities on their quality of life from the serious leisure perspective. In this context, the relationships between the dimensions of seriousness, personal benefit, and social benefit and quality of life were evaluated, and it was also investigated whether significant differences existed according to socio-demographic variables. The study employed a quantitative approach using a relational survey design. The population of the research consists of university students studying in the province of Kırşehir. Considering population size and sample representativeness, a sample size of 379 participants is regarded as sufficient for populations of up to 30,000. The statistical evaluation of the data was conducted using the SPSS 27 software package. Regression analyses revealed that the level of serious leisure has a significant and positive effect on quality of life. Given that regular participation and continuity constitute the foundation of serious leisure activities, the findings indicate that engagement in fitness activities contributes to students' more positive perceptions of their lives. In the analysis of the sub-dimensions, personal benefit was identified as the only dimension that had a significant effect on quality of life. An increase in personal benefit enables students to feel better and to evaluate their quality of life at a higher level. In contrast, the lack of a significant effect for the seriousness and social benefit dimensions suggests that students predominantly evaluate their fitness experiences in terms of intrinsic gains.