İzofluran anestezisi altında Cis-atrakuryumun üç farklı dozunun karşılaştırılması
Comparison of three different doses of Cis-atracurium under isoflurane anesthesia
  1. Tez No: 99354
  2. Yazar: Ü. MURAT PARPUCU
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM BEKTAŞ BABABALIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, izofluran anestezisi altında nondepolarizan kas gevşetici bir ajan olan cis-atrakuryumun üç farklı dozunun, nöromusküler blokaj sûreleri, endotrakeal entübasyon kaliteleri ve hemodinamik etkileri karşılaştınlmıştır. Çalışmamıza ASA I-II grubundan 60 hasta dahil edildi Hastalara operasyondan 45 dk önce intramusküler 10 mg. Diazepam ile premedikasyon uygulandı. Hastalar operasyon odasına alındıktan sonra kalp atım hızı ve arteriyal kan basıncı takibi için noninvaziv olarak monitörize edildi Diğer kola da nöromusküler değerlendirme için TOF-GUARD akselerasyon monitörü yerleştirildi. Bütün hastalara indüksiyonda lmg/kg fentanil ve 2 mg/kg propofol uygulandı ve anestezi idamesi %1.5 izofluran + %50 N20 + %50 02 ile sağlandı. Hastalar uygulanan cis- atrakuryum dozuna göre üç gruba ayrıldılar : Grup I'de 0.15 mg/kg, Grup Il'de 0.20 mg/kg Grup IU'de 0.40 mg/kg Cis-atrakuryum uygulandı. 120. sn'de endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi ve %99-100'lük blok süresi (etki başlangıç süresi) kaydedildi.
Özet (Çeviri)
VIL SUMMARY In this study, neuromuscular blockade times, endotacheal entubation quality and hemodynamic effects of three different doses of cis-atracurium, a non-depolarizing muscle relaxant, were compared under isoflurane anesthesia. 60 patients in ASA I-H were included in the study. The patients were premedicated with 10 mg diazepam intramuscularly 45 minutes before surgery. After the patients were accepted to the operating room, pulse rate and blood pressure were monitored noninvasively. TOF-GUARD was placed to the other arm for neuromusculer blockade monitorization. lmg/kg fentanyl and 2mg/kg propofol were used for the induction of anesthesia and continued with 1.5% isoflurane in 50% N2O + 50% O2. Patients were divided into three groups according to the entubation doses of cis-atracurium. 0.15 mg/kg, 0.20 mg/kg, 0.40 mg/kg cis-atracurium were used in Group I, II and IH, respectively, endotracheal entubation was performed after 120 seconds and the time for 99- 100% neuromusculer blockade was recorded (onset time). In all groups, the entubation qualty was assessed as good and/or excellent, but there was a significant difference between group HI. and others, in group III a high ratio of excellent entubation quality was observed. There was no significant difference in hemodynamic changes between groups. In group HI, compared to group I and n, the onset time was significantly shorter and duration was longer. In all groups, there was no significant difference comparing recovery rates. As a result we concluded that, the initial dose of 0.4 mg/kg cis-atracurium was more preferable compared to the other suggested doses, because of high entubation quality, shorter onset time, no significant hemodynamic changes and side effects, and high recovery rate. 51