Laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirecek hastalarda rokuronyum ve mivakuryumun entübasyon koşullarının ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of rocuronium and mivacurium's effects on intubation conditions and hemodynamic parameters in laparoscopic cholesystectomy cases
- Tez No: 99355
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirecek hastalarda, kısa etki süreli bir ajan olan mivakuryum ile orta etki süreli bir ajan olan rokuronyumun entübasyon koşullarına ve hemodinamik parametrelere olan etkileri île olası yan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. GATA Etik Kurul onayı alınarak laparoskopik kolesistektomi yapılacak ASA I ve II grubundan,17 hasta rokuronyumla, diğer 17 hasta da mivakuryumla çalışılmıştır. Ameliyat öncesi hastalara 10 mg. diazepam (oral) ve 0,5 mg. atropin (i.m.) ile premedikasyon yapılmıştır. Ameliyat masasma alman hastaların sol koluna damar yolu açılıp, ortalama arter basmcı, nabız ve oksijen saturasyon değerlerine bakmak için monitörize edilmiştir. Ayrıca EKG monitörizasyonu yapılmıştır. Sağ kola nöromuskuler monitörizasyon için sinir stimülatörü (TOFGUARD) kullanılmıştır. Sağ kol, kol tahtasına yerleştirilip dört parmak sabitlendi. Cihazın uyan elektrotları ulnar sinir üzerine, ısı ölçeri avucun palmar bölümüne ve akselerasyon transduseri de baş parmak pulpasına sabitlendi. Monitörizasyondan sonra hemodinamik parametreler kaydedildi. İndüksiyonda hastalara 5 mg/kg tiopental ve 15 fj.g/kg alfentanil verildikten sonra maske ile ventilasyona geçilmiştir. İndüksiyondan sonra hemodinamik parametreler kaydedildi. Kas gevşetici verilmeden önce stimulator kalibre edildi. Kas gevşetici verildikten sonra hemodinamik parametreler yeniden ölçüldü. Aynı zamanda stimülatörden ölçümler başlatılarak kronometre çalıştırıldı. Ti 25 olunca hastalar entübe edilerek hemodinamik parametreler ölçüldü. Entübasyon skorlaması yapılarak mükemmel, iyi, zayıf ve imkansız olarak değerlendirildi. Sinir stimülatörü ile onset time, Tı25, Tı75, derlenme indeksi ve TOF70 değerleri ölçüldü. Demografik veriler istatistiksel önem taşımamaktaydı.(p>0,05). Onset time, Ti 25, Ti 75, derlenme indeksi ve TOF70 değerleri istatistiksel anlamlı bulundu. (p0,05) Sonuç olarak, rokuronyumun başlangıç maksimum blokaj zamanı(onset time) daha kısa bulundu. Mivakuryumun ise etki süresi ve derleme zamanı kısa bulundu. Her iki ilacm önemli bir yan etkisi olmamıştır. Kısa sürede entübasyon gerektiren, orta veya uzun operasyonlarda rokuronyumu, kısa sürecek operasyonlarda ise mivakuryumu tercih edebiliriz. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF ROCURONIUM AND MTVACURIUM'S EFFECTS ON INTUBATION CONDITIONS AND HEMODYNAMIC PARAMETERS IN LAPAROSCOPIC CHOLESYSTECTOMY CASES In this study, we aimed to compare the effects and possible side effects, of a short acting agent mivacurium and intermediate acting agent rocuronium on intubation conditions and hemodynamic parameters in patients who would have laparoscopic cholesystectomy surgery. After the aprproval of GATA ethic comitee, ASA Group I and n, 17 laparoscopic cholesystectomy surgery patients with rocuronium and 17 with mivacurium were studied. Patients were premedicated with 10 mg of diazepam by oral route and 0.5 mg of atropine intramuscularly. In the operation room intravenous route was opened on the patient's left arm and monitorized for mean arterial pressure, hard beat and saturation of oxygen. Also ECG monitorization was present. Rigth arm was used for neuromuscular monitorization, for this purpose a nerve stimulator (TOF GUARD) was used. Right arm was then fixed on the table. The stimulating electrodes of the machine was fixed just above the ulnar nerve, heat probe was put on the palmar face of the hands and acceleration transducer was fixed on the pulpa of the thumb. After monitorization, hemodynamic parameters were recorded. For anesthesia induction 5 mg/kg dose of thiopenthal and 15 ^g/ kg dose of alfentanyl were administered following this procedure facemask ventilation was applied. Hemodynamic parameters after the induction were recorded. Before administering muscle relaxant, stimulator was calibrated after the administration of muscle relaxant hemodynamic parameters were measured again. At the same time stimulator measurements and chronometer were held. When Ti25 values were reached patient was intubated and hemodynamic parameters were noted, intubation scoring was assessed as perfect, good, weak and impossible. And then onset time, Tı25, Ti75, recovery index and TOF70 values were measured with nerve stimulation. Demographic data were not statistically significant(p>0.05) Onset time, Tı25, Ti75, recovery index and TOF70 values were statistically significant(p0.05) 49As a result, we found that rocuronium had a shorter maximum blockade time (onset time). On the other hand mivacurium had a shorter acting and recovery time. There were no serious side effects of both drugs. So we may prefer mivacurium for short timed surgery and in operations carrying necessity for quick intubation and having intermediate or long durations we may choose rocuronium. 50