Oral klonidin ve diazepam premedikasyonlarının sedasyon, anksiyete, hemodinami ve postoperatif derlenmeye etkilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 99353
- Danışmanlar: PROF.DR. AYLA TÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma; premedikasyon için oral yoldan verilen klonidin ile diazepamın sedatif, anksiyolitik, indüksiyon ve entübasyona hemodinamik yanıt, intravenöz indüksiyon ajanı gereksinimi, kan glukoz ve kortizol düzeyleri ile derlenme dönemi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışma, abdominal histerektomi planlanan ASA I-II grubu 18-60 yaş arası 50 kadın hasta üzerinde gerçekleştirildi. Operasyondan önceki akşam sistolik ve diyastolik kan basınçları (SKB ve DKB), kalp atım hızlan (KAH) kaydedildi. Hastaların anksiyeteleri Lineer Anksiyete Skalası (LAS), sedasyonlan 3 puanlı sedasyon skalası ile değerlendirildi, glukoz ve kortizol değerlendirmesi için kan örnekleri alındı. Premedikasyon amacıyla operasyondan 60-90 dakika önce Birinci Gruptaki (Diazepam Grubu) hastalara diazepam 10 mg ve famotidin 40 mg, ikinci Gruptaki (Klonidin Grubu) hastalara klonidin 150 ug ve famotidin 40 mg oral yolla verildi. Operasyon odasmda LAS ve sedasyon skorları tekrar değerlendirildi. İndüksiyonda kirpik refleksi kaybolana kadar sabit hızda (20 mg / 5 saniye) propofolü takiben 0.1 mg / kg vekuronyum verildi. Propofol verildikten 2 dakika sonra SKB, DKB ve KAH ölçümleri kaydedildi. Kas gevşetici verildikten 3 dakika sonra entübasyon yapıldı ve indüksiyon kalitesi değerlendirildi. Entübasyondan sonra tekrar venöz kan örnekleri alındı. İdame % 33 02 / % 66 N20 karışımı içinde % 0.8-1 konsantrasyonda izofluran ile sağlandı. Entübasyondan 1,3,5,10,15, 20,30,45,60,75,90 dakika sonra, ekstübasyon sırasında ve postoperatif 10.,15.,20.,30. dakikada SKB, DKB ve KAH değerleri kaydedildi. Operasyon sonunda kas gevşetici antagonize edilip ekstübe edildikten sonra hastalar ayılma odasma alındı. Postoperatif titremeleri 10,15,20 ve 30. dakikada değerlendirildi.“Anestezi sonrası derlenme skoru”nun (PAR: postanesthesia recovery) 10 olma süresi kaydedildi. Hastaların postoperatif ağrıları varsa, meperidin 0.5 mg / kg iv. yapıldı. Postoperatif 30. dakikadan sonra stabil olan hastalar servislerine gönderildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of clonidine premedication on sedation, anxiety, hemodynamic response to induction and laryngoscopy, intravenous anesthetic dose, plasma Cortisol and glucose levels and recovery were compared with diazepam in patients undergoing abdominal hysterectomy under general anesthesia. Study group consisted of 50 ASA I-EE class patients undergoing abdominal hysterectomy. At the preoperative visit on the evening before surgery, systolic and diastolic blood pressures, heart rates were recorded. Anxiety was assessed using lineer anxiety score (LAS). Sedation was assessed using a three-point scale. Patients in Group Clonidine were given oral clonidine 150 ug and famotidine 40 mg. Patients in Group Diazepam were given oral diazepam 10 mg together with famotidine 40 mg. LAS and sedation status were assessed again in the operation room before induction of anaesthesia. Anaesthesia was induced with propofol which was injected into a rapidly running drip at a rate of 20 mg / 5 second until the eyelash reflex disappeared. Than vecuronium bromide 0.1 mg kg"1 was given. Systolic and diastolic blood pressures, heart rates were recorded the 2 min after the injection of propofol. Anaesthesia was maintanied with N20 66 % + 02 33 % + isoflurane 0.8 - 1 %. Hemodynamic parameters were recorded after induction, 1, 3, 5, 10, 15, 20, 30, 45, 60, 75, 90 minutes after intubation, while extubating and 10, 15, 20, 30. minutes at the postoperative period. Muscle relaxation was reversed at the end of anaesthesia. Shivering, PAR (post anesthesia recovery) score and postoperative pain were estimeted in the recovery room. Meperidin 0.5 mg/kg was applied for postoperative pain. Stable patients were sended their services.