Türkiye siyasetinde milliyetçilik ve kadın ilişkisi: Ayşe dergisi örneği
Nationalism and women relationship in Turkish politics: The case of Ayşe magazine
- Tez No: 993619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Milliyetçilik ile kadın arasındaki ilişki incelendiğinde, kadınların özel ve kamusal alandaki konumlarının milliyetçi politikalar çerçevesinde dönemsel olarak değişim gösterdiği görülmektedir. Bu ilişki, özellikle savaş ve kriz dönemlerinde kadın bedeni, vatan, namus ve toprak gibi kavramların nasıl sembolik ve kutsal anlamlarla yüklendiğini anlamak açısından önem taşımaktadır. Türkiye'de milliyetçi, muhafazakâr ve İslamcı çevrelerin komünizm karşıtlığını bütüncül bir antikomünist ideoloji olarak inşa etmeye çalıştığı bir dönemde yayımlanan Ayşe dergisi, milliyetçilik ve kadın ilişkisini görünür kılan en belirgin yayınlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Söz konusu dönemlerde kadınlar, çoğunlukla milli mücadele söylemi içerisinde sembolik roller üstlenmekte; vatan savunması ve toplumsal süreklilik adına fedakârlık yapmaya teşvik edilmektedir. Ancak bu yüceltici ve kutsallaştırıcı söylem, çoğu zaman kadınları özel alanla sınırlayan ve kamusal görünürlüklerini denetim altına alan bir işlev de görmektedir.
Özet (Çeviri)
When the relationship between nationalism and women is examined, it becomes evident that women's positions in both the private and public spheres have undergone periodic transformations within the framework of nationalist policies. This relationship is particularly significant for understanding how concepts such as the female body, homeland, honor, and territory are imbued with symbolic and sacred meanings, especially during periods of war and crisis. Ayşe magazine, published at a time when nationalist, conservative, and Islamist circles in Turkey sought to construct anti-communism as a comprehensive ideological framework, stands out as one of the most prominent publications that renders the relationship between nationalism and women visible. During such periods, women are often assigned symbolic roles within the discourse of national struggle and are encouraged to make sacrifices in the name of homeland defense and social continuity. However, this glorifying and sanctifying discourse frequently functions to confine women to the private sphere and to regulate their visibility and participation in the public domain.