1920-1966 kırsal eğitim yapılarında mekân tipolojileri: Nallıhan köy okulları üzerinden bir envanter çalışması
1920–1966 spatial typologies in rural educational buildings: An inventory study through Nallıhan village schools
- Tez No: 993748
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN ERTEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Erken Cumhuriyet Dönemi ile 1970'li yıllara uzanan geç modern dönemde inşa edilen köy ilkokulu binalarının mimari üretim sürecini, Ankara ili Nallıhan ilçesi örneği üzerinden incelemektedir. Çalışmanın amacı, merkezi idare tarafından üretilmiş tip projelerin köy ölçeğindeki uygulamalarını yalnızca plan şemaları üzerinden değil; iç mekan düzenlemeleri, malzeme kullanımı ve yerel uygulama pratikleri bağlamında değerlendirmektir. Bu doğrultuda tez, mimarlık ve iç mimarlık disiplinlerini birlikte ele alan saha temelli bir vaka çalışması olarak kurgulanmıştır. Araştırma kapsamında, Nallıhan ilçesi kırsalında 1920'li yıllardan 1970'li yılların sonuna kadar inşa edilmiş 82 adet köy ilkokulu binası ele alınmıştır. Veri toplama sürecinde literatür ve arşiv taraması, saha çalışmaları, rölöve alımı, fotoğraflama ve yapı diskripsiyonları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, tip projelerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş; plan kurgusu, yapım sistemi, malzeme tercihleri ve iç mekan özellikleri üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the architectural production process of village primary school buildings constructed during the Early Republican period and the late modern period extending into the 1970s, through the case of Nallıhan district in Ankara. The study aims to evaluate the implementation of standardized projects produced by the central administration at the village scale not only through plan schemes, but also in relation to interior spatial arrangements, material use, and local construction practices. Accordingly, the thesis is structured as a field-based case study that integrates the disciplines of architecture and interior architecture. Within the scope of the research, 82 village primary school buildings constructed in the rural areas of Nallıhan district between the 1920s and the late 1970s were examined. The data collection process included literature and archival research, field surveys, measured drawings, photographic documentation, and building descriptions. The collected data were evaluated comparatively with standardized projects and analyzed in terms of spatial organization, construction systems, material preferences, and interior architectural features.