Osmanlı dönemi Kilis vakıf ve vakfiyeleri
Osmanlı period Kilis waqf and waqfiyya
  1. Tez No: 993747
  2. Yazar: MEHMET EVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde vakıflar, toplumsal hayatın birçok alanında etkin bir rol oynamış; eğitim, sağlık, bayındırlık, dinî hizmetler ve sosyal yardımlaşma gibi alanlarda halkın ihtiyaçlarını karşılamıştır. Kilis şehri de bu vakıf sisteminden nasibini almış; özellikle cami, medrese, han, hamam ve imaret gibi yapılarla şehir dokusunun şekillenmesinde vakıflar öncü bir rol oynamıştır. Bu çalışmada, Osmanlı arşiv belgeleri ve tahrir defterlerinden hareketle Kilis'te kurulan vakıfların niteliği, fonksiyonları ve kurucuları incelenmiştir. Ayrıca, vakfiyeler üzerinden dönemin sosyo-ekonomik yapısına dair bilgiler sunulmuştur. Kilis'teki vakıflar, sadece dini değil aynı zamanda eğitimsel ve ekonomik fonksiyonlar da yüklenmiş; bu yönüyle şehir halkının refahını artırıcı bir etki yaratmıştır. Araştırma, Kilis'in Osmanlı dönemindeki vakıf geleneğini bütüncül bir bakışla ele alarak vakıfların toplumsal hafızadaki yerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, waqfs played an active role in various aspects of public life, meeting the needs of society in areas such as education, healthcare, public works, religious services, and social assistance. The city of Kilis also benefited significantly from this system; waqfs contributed to shaping the urban landscape with the establishment of mosques, madrasahs, inns, baths, and soup kitchens. This study examines the nature, functions, and founders of waqfs established in Kilis by utilizing Ottoman archival documents and cadastral surveys. Furthermore, waqf deeds (waqfiyyas) provide insight into the socio-economic structure of the period. The waqfs in Kilis served not only religious but also educational and economic purposes, thereby enhancing the well-being of the local population. The research aims to present a comprehensive view of the waqf tradition in Kilis during the Ottoman era and to highlight the place of these institutions in the collective memory of the society.