Osmanlı Devleti'nde Kafkas ve Kırım muhacir çocuklarının eğitimi
The education of Caucasian and Crimean immigrant children in the Ottoman Empire
  1. Tez No: 993749
  2. Yazar: ŞAMİL CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Kırım ve Kafkasya bölgelerinden Osmanlı topraklarına yoğun bir nüfus hareketi yaşanmıştır. Rus baskıları nedeniyle başlayan bu göç I. Dünya Savaşı'na kadar sürmüştür. Osmanlı Devleti, gelen bu yoğun muhacir kitlesini ülke içinde iskân etmiştir. Devlet, muhacir kitlelerini ülkenin çeşitli yerlerine iskân ederken belirlenmiş prensiplere göre hareket etmiştir. İstanbul'da kalan muhacir çocukları askeri ve sivil mekteplere, taşrada bulunanlar ise yaşadıkları bölgedeki mekteplere kaydedilmiştir. Osmanlı Devleti iskân sonrasında yeniden inşa edilen köylerde kendi bütçesiyle veya hayırsever vatandaşların gayreti ile mektepler inşa etmiştir. Bu mekteplere muhacirlerin dilini bilen muallimler görevlendirilmeye çalışılmış; hatta eğitime engel olan bu dil problemini çözmek amacıyla İstanbul'da bir mektep açılmasına teşebbüs edilmiştir. Osmanlı Devleti'nin muhacirlerin iskânını düzenlemek için hazırladığı talimatnamelerde, eğitimle ilgili uygulamalar da yerini almıştır. Araştırmanın temel hedefi, devletin muhacir çocukların eğitimine dair geliştirdiği politikalar ile göçü yönetme sürecindeki tecrübesini ve sorunlara karşı izlediği çözüm yollarını ortaya koymaktır. Muhacir kitlenin uyum süreci eğitim özelinde ele alınacaktır. Devletin göç yönetme noktasında kazandığı tecrübenin günümüzde benzer olaylara ışık tutması ise çalışmaya sarf edilen emeğin ümidi olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
From the second half of the nineteenth century onward, an intense population movement from the Crimea and the Caucasus regions toward Ottoman lands took place. This migration, which began due to Russian pressures, continued until the First World War. The Ottoman Empire settled this large group of migrants within its territories, acting in accordance with established principles. Migrant children who remained in Istanbul were enrolled in military and civil schools, while those in the provinces were registered in the schools of their own regions. After resettlement, the Ottoman state built schools in newly established villages either with its own budget or through the efforts of charitable citizens. Teachers who spoke the language of the migrants were appointed to these schools; moreover, a school was attempted to be established in Istanbul to overcome this linguistic barrier that obstructed education. The regulations prepared by the Ottoman government for organizing the resettlement of migrants also included provisions related to education. The main aim of this study is to reveal the policies developed by the state regarding the education of migrant children, as well as its experience in managing migration and the methods it employed to address related challenges. The adaptation process of the migrant population will be examined particularly in the context of education. The experience gained by the Ottoman state in managing migration is hoped to shed light on similar cases today, which constitutes the ultimate expectation of the effort devoted to this research.