Designer-AI interaction: A multi-method study of acceptance and ux of LLM chatbots
- Tez No: 993788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATANUR ANDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, lisans düzeyindeki iletişim tasarımı öğrencilerinin büyük dil modeli (LLM) sohbet botlarını tasarım düşünme süreci boyunca nasıl kullandıklarını incelemekte ve literatürde öğrencilerin duygusal, etik ve yazarlık deneyimlerini yeterince ele almayan bir boşluğu hedeflemektedir. Karma yöntemli çalışma, bir öğrenci anketi ile yedi yarı yapılandırılmış görüşmeyi birleştirmekte ve bulguları Teknoloji Kabul Modeli, Norman'ın Duygusal Tasarım yaklaşımı ve Shneiderman'ın İnsan Merkezli Yapay Zekâ çerçevesiyle yorumlamaktadır. Bulgular, öğrencilerin LLM'leri fikir üretimi, planlama ve motivasyonu destekleyen işbirlikçi ortaklar olarak kullandıklarını; buna karşın yazarlık ve kontrolü koruduklarını göstermektedir. Kabul süreci hem işlevsel hem de duygusaldır ve kullanım kolaylığı ile hız, istem oluşturma becerisi ve doğrulama pratikleriyle dengelenmektedir. Öğrenciler ayrıca sürdürülebilirlik ve değer temelli platform tercihlerini etik tartışmaya dahil etmekte ve açık insan denetimi altında şeffaf, kararlı ve çok modlu sistemlere ihtiyaç duyduklarını belirtmektedir. Tez, doğruluk, yazarlık ve kontrol güvence altına alındığında LLM'lerin tasarım öğreniminin temel bir parçası hâline geldiği sonucuna varmakta ve eğitim, sistem tasarımı ve gelecekteki araştırmalar için çıkarımlar sunmaktadır..
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how undergraduate communication-design students use large language model (LLM) chatbots across the design thinking process, addressing a gap in research that has largely focused on conceptual discussions or professional practice rather than students' emotional, ethical, and authorship experiences. Using a mixed-methods approach, the study combines a student survey with seven semi-structured interviews and interprets findings through the Technology Acceptance Model, Norman's Emotional Design, and Shneiderman's Human-Centered AI framework. The results show that students engage with LLMs as collaborative partners for ideation, planning, and motivation while actively maintaining authorship and control. Acceptance is both functional and emotional, balancing ease of use and efficiency with prompting skill and verification practices to manage unreliable or generic outputs. Students also raise ethical concerns related to sustainability and platform values and express the need for transparent, stable, and multimodal systems under clear human control. The thesis concludes that LLMs have become part of the core scaffolding of design learning when accuracy, authorship, and oversight are ensured, and it outlines implications for education, system design, and future research.