Makine öğrenimi teknikleri ile binalarda enerji verimliliği tahmini
Energy efficiency estimation in buildings using machine learning techniques
  1. Tez No: 993789
  2. Yazar: ERDEM YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Enerji, Makine Mühendisliği, Engineering Sciences, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışmasında konut binalarında ısıtma ve soğutma yükleri makine öğrenmesi regresyon modelleri (Lineer Regresyon, Ridge Regresyon, Rasgele Orman Regresyonu, K-En Yakın Komşu Regresyonu, Çok Katmanlı Algılayıcı Regresyonu, Destek Vektör Regresyonu, Karar Ağacı Regresyonu ve XGBoost Regresyonu) kullanılarak tahmin edilmiştir. En iyi performans XGBoost ile elde edilmiştir. Performansı daha da artırmak amacıyla Genetik Algoritma (GA) kullanılarak XGBoost'a ilişkin hiperparametre optimizasyonu yapılmıştır. Modeller sekiz giriş özelliğine (bağıl kompaktlık, yüzey alanı, duvar alanı, çatı alanı, genel yükseklik, yönlendirme, cam alanı ve cam alanı dağılımı) ve iki çıkışa (ısıtma yükü, soğutma yükü) sahip 768 örnekten oluşan herkese açık UCI Energy Efficiency veri seti üzerinde eğitilip test edilmiştir. Örneklerin %80'i eğitim %20'si test için kullanılmıştır. Modellerin değerlendirilmesinde R-kare (R2), kök ortalama kare hatası (RMSE), ortalama mutlak hata (MAE) ve ortalama mutlak yüzde hatası (MAPE) metrikleri kullanılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, ısıtma yükü için R², RMSE, MAE ve MAPE değerleri sırasıyla 0.9988, 0.3581, 0.2444 ve %1.15 olarak elde edilmiştir. Benzer şekilde, soğutma yükü için bu değerler 0.9966, 0.5587, 0.3720 ve %1.42 olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar, GA ile optimize edilmiş XGBoost modelinin, ısıtma ve soğutma yükü tahminlerinde ortalama sonuçlara göre, temel XGBoost modelinden daha iyi performans gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu model, binaların enerji tüketimini analiz ederek verimlilik arttırma çalışmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, heating and cooling loads in residential buildings are estimated using machine learning regression models (Linear Regression, Ridge Regression, Random Forest Regression, K-Nearest Neighbor Regression, Multilayer Perceptron Regression, Support Vector Regression, Decision Tree Regression, and XGBoost Regression). The best performance was obtained with XGBoost. To further improve the performance, hyperparameter optimization of XGBoost was performed using Genetic Algorithm (GA). The models were trained and tested on the public UCI Energy Efficiency dataset consisting of 768 samples with eight input features (relative compactness, surface area, wall area, roof area, overall height, orientation, glazing area, and glazing area distribution) and two outputs (heating load, cooling load). 80% of the samples were used for training and 20% for testing. R-squared (R2), root mean square error (RMSE), mean absolute error (MAE), and mean absolute percentage error (MAPE) metrics were used to evaluate the models. As a result of the experiments, R², RMSE, MAE, and MAPE values for heating load were obtained as 0.9988, 0.3581, 0.2444, and 1.15%, respectively. Similarly, for cooling load, these values were calculated as 0.9966, 0.5587, 0.3720, and 1.42%. The results revealed that the GA-optimized XGBoost model outperformed the baseline XGBoost model in heating and cooling load estimation based on the average results. This model will contribute to efficiency improvement efforts by analyzing building energy consumption.