Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi kitaplarında dilbilgisel olumsuzluk yapısının öğretim yöntemleri açısından incelenmesi
An analysis of grammatical negation in teaching Turkish as a foreign language textbooks in terms of teaching methods
- Tez No: 993787
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTHAN KAHRAMANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Yabancı Dil Olarak Türkçe öğretiminde sıklıkla ve temel öğretim materyali olarak kullanılan kitaplar olan Gazi Üniversitesi TÖMER Yabancılar için Türkçe Öğretim Seti A1, A2, B1, B2, C1 düzeyi ders kitaplarında, Yedi İklim Yabancılar İçin Türkçe A1, A2, B1, B2, C1 düzeyi ders kitaplarında ve Yeni Hitit TÖMER Yabancılar İçin Türkçe A1, A2, B1, B2, C1 düzeyi ders kitaplarında ele alınan olumsuzluk eklerinin (-mA,-mAz, -mAdAn, -mAksIzIn, -mAdIk, -mAmIş, -sIz, -mI) ve olumsuz sözcük birimlerin (değil, yok, ne...ne, hiç, asla, sakın, katiyen, soru sözcükleri) öğretim yöntemlerini, konu kapsamını ve kronolojik öğretim sırasını karşılaştırarak değerlendirmeye hedeflemektedir. Bir yabancı dilin öğretiminde kullanılan ders kitaplarında dilsel biçimlerin sistemli bir şekilde öğretimine yer verilmesi o dilin işlevsel ve anlamsal olarak kullanılabilmesi için gereklidir. Bu incelemenin amacı, göz ardı edilen dilbilgisel olumsuzluk ögelerin değerlendirilerek yapısal olumsuzluk içeren ögelerin öğretiminin tesadüfi bir izlenceye bırakılmasının önüne geçmek ve YDT materyal geliştirme çalışmalarına bu analiz ile pratik öneriler sunmak ve katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare and evaluate the teaching methods, content, and chronological teaching order of negative suffixes (-mA, -mAz, -mAdAn, -mAksIzIn, -mAdIk, -mAmIş, -sIz, -mI) and negative lexical units (değil, yok, ne...ne, hiç, asla, sakın, katiyen, question words) as presented in the textbooks that are frequently and fundamentally used in Teaching Turkish as a Foreign Language — namely, Gazi University TÖMER Turkish for Foreigners Teaching Set (A1, A2, B1, B2, C1), Yedi İklim Turkish for Foreigners (A1, A2, B1, B2, C1), and Yeni Hitit TÖMER Turkish for Foreigners (A1, A2, B1, B2, C1). In the teaching of a foreign language, it is essential that linguistic forms be taught systematically in the textbooks used, for that language to be used functionally and semantically. The purpose of this study is to evaluate the often overlooked grammatical elements of negation, to prevent the instruction of structural negation forms from being left to a coincidental curriculum, and to provide practical suggestions and contributions to the development of teaching materials for Turkish as a Foreign Language through this analysis.