Ordu kentinin kent imajı
The city image of Ordu city
- Tez No: 993794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada“Ordu Kentinin Kent İmajı”-nı tespit etmek amaçlanmıştır. 20.yüzyılın belirleyici dinamiklerinden biri olan küreselleşme olgusu, yalnızca işletmelerin rekabet anlayışını yeniden biçimlendirmekle kalmamış, aynı zamanda kentlerin birbirleriyle rekabet etme biçimlerini de köklü bir şekilde dönüştürmüştür. Küresel ölçekte artan bu rekabet ortamında kentler, benzerlerinden ayrışarak kendilerine özgü ve sürdürülebilir bir konum edinme gereksinimi duymaktadır. Kentlerin rekabet gücünün ve farklılaşma kapasitesinin belirlenmesinde doğal çevre özellikleri, beşerî unsurlar, tarihsel ve kültürel birikim, sosyo-ekonomik yapılar ile sosyal yaşam dinamikleri önemli rol oynamaktadır. Bu çok boyutlu etmenlerin toplamı ise bir kentin dışarıdan nasıl algılandığını ifade eden“kent imajı”kavramını ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde kentlerin imajı, yalnızca bireylerin kente yönelik tutum ve davranışlarını etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda kentsel gelişme, yatırım çekme kapasitesi ve sürdürülebilir kent politikalarının oluşturulması açısından da stratejik bir önem taşımaktadır. Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Ordu ilinin idari merkezi olan Ordu kentinin“Kent İmajı”-nı tespit etmenin amaçlandığı bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, imaj kavramı ile kent imajı olgusu kuramsal bir çerçevede kapsamlı biçimde ele alınmış; kavramın tarihsel gelişimi, bileşenleri ve kent planlamasıyla ilişkisi literatür doğrultusunda değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Ordu VIII kentinin fiziki coğrafyası, beşerî yapısı, tarihsel gelişim süreci ve ekonomik özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise kent imajının ölçülmesine yönelik olarak Ordu kentinde yaşayan 413 kişilik örneklem grubuna uygulanan anket çalışmasının verileri, SPSS istatistik programı kullanılarak frekans analizi, ANOVA ve cinsiyete bağlı farklılıkları belirlemek üzere Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Ordu kentinin genel imajı değerlendirilmiş; kentin algılanan imajını güçlendiren ya da zayıflatan temel unsurlar belirlenmiş ve bu bulgulara dayalı olarak kentsel gelişim süreçlerine katkı sunabilecek öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the city image of Ordu. As one of the defining dynamics of the twentieth century, globalization has not only reshaped the competitive strategies of businesses but has also fundamentally transformed the ways in which cities compete with one another. Within this increasingly competitive global environment, cities need to differentiate themselves from their counterparts and establish a distinctive and sustainable position. Factors such as natural environmental characteristics, human and social elements, historical and cultural heritage, socioeconomic structures, and the dynamics of social life play a decisive role in a city's competitiveness and capacity for differentiation. The combined effect of these multidimensional factors gives rise to the concept of“city image”, which refers to how a city is perceived from the outside. Today, a city's image not only influences individuals' attitudes and behaviors toward that city but also carries strategic importance in terms of urban development, the ability to attract investment, and the formulation of sustainable urban policies. This study, which aims to reveal the city image of Ordu, the administrative center of Ordu Province located in the Black Sea Region of Türkiye, is structured into three main sections. In the first section, the concept of image and the phenomenon of city image are examined comprehensively within a theoretical framework; the historical development of the concept, its core components, and its relationship with X urban planning are evaluated in line with the relevant literature. The second section analyzes the physical geography, human geography, historical development process, and economic characteristics of the city of Ordu. In the third section, data obtained from a survey administered to a sample of 413 residents living in Ordu were analyzed to measure the city image. Statistical analyses were conducted by employing the SPSS software package, including frequency analysis, ANOVA, and the Mann-Whitney U test to identify gender-based differences. The overall image of the city of Ordu was evaluated considering the findings achieved; the main factors that strengthen or weaken the city's perceived image were identified, and policy-oriented recommendations were developed to contribute to urban development processes.