Türkiye İşçi Partisi'nin 1961-1971 yılları arasındaki devrim stratejisi ve hegemonya arayışı
The revolutionary strategy of the Turkish Workers' Party between 1961-1971 and the search for hegemony
- Tez No: 993796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM BERKER BANK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye İşçi Partisi'nin 1961-1971 döneminde geliştirdiği devrim stratejisini ve hegemonya arayışını tarihsel-siyasal bir çözümlemeyle incelemektedir. Çalışma, partinin stratejik hattını program ve tüzük metinleri, kongre kararları, seçim deneyimleri ve parlamenter pratikler üzerinden izleyerek temsil kapasitesinin ve toplumsal meşruiyet üretim araçlarının kuruluş mantığını değerlendirmektedir. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş; birincil parti belgeleri ve dönem yayınları, ilgili literatürle birlikte içerik ve tarihsel bağlam analiziyle yorumlanmıştır. İnceleme 1961-1971 aralığıyla sınırlandırılmış, 1971 sonrası yalnızca açıklayıcı çerçevede ele alınmıştır. Bulgular, TİP'in legal-parlamenter zeminde sınıf temelli bir siyasetle rıza ve temsil alanını genişletmeye yöneldiğini; 12 Mart süreciyle derinleşen güvenlikçi daralma ve 1971'deki kapatma kararıyla bu hattın kritik bir kırılma yaşadığını göstermektedir. Çalışma, TİP deneyiminin Türkiye solunda strateji ve hegemonya tartışmalarına bıraktığı mirası görünür kılmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the revolutionary strategy developed by the Turkish Workers' Party between 1961 and 1971 and its search for hegemony through a historical political analysis. The study traces the party's strategic line by analyzing party programs and statutes, congress resolutions, electoral experiences, and parliamentary practices, and evaluates the logic through which its capacity for representation and mechanisms of social legitimacy were constructed. A qualitative methodology is employed; primary party documents and period publications are systematically examined alongside the relevant literature and interpreted through content analysis and historical contextualization. The analysis is limited to the 1961-1971 period, with the post-1971 phase addressed only at an explanatory level. The findings indicate that TİP sought to expand the field of consent and representation by pursuing a classbased politics within the legal-parliamentary framework; however, this line was critically tested by the deepening securitarian contraction during the March 12 process and the party's closure in 1971. The study aims to render visible the legacy of the TİP experience in the debates on strategy and hegemony within the Turkish left.