1940'lı yıllarda Türk milliyetçiliğinin siyasete etkisi: Hüseyin Nihal Atsız'ın siyasi düşünceleri üzerine değerlendirmeler
The impact of Turkish nationalism on politics in the 1940s: Evaluations on the political thoughts of Hüseyin Nihal Atsız
  1. Tez No: 993797
  2. Yazar: BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM BERKER BANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1940'lı yıllarda Türk milliyetçiliğinin siyasal düşünce alanındaki görünümünü, Hüseyin Nihal Atsız'ın düşünceleri çerçevesinde ele almaktadır. Çalışma, söz konusu dönemde Türk milliyetçiliğinin ideolojik sınırlarının nasıl şekillendiğini ve siyasal atmosferle kurduğu ilişkiyi, Atsız'ın düşünsel üretimleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. 1940'lı yıllar, Türkiye'de milliyetçilik düşüncesinin yoğun ideolojik tartışmalara sahne olduğu bir dönemdir. Tez, Atsız'ın ırkçı milliyetçilik anlayışını ve bunun getirisinde etkilendiği ideolojik eğilimlerle kurduğu ilişkiler bağlamında ele almaktadır. Bu ideolojik unsurlar, dönemin ulusal ve uluslararası siyasal koşullarıyla birlikte değerlendirilerek, Türk milliyetçiliğinin tekil ve homojen bir yapıdan ziyade, farklı yönelimler içeren çoğul bir düşünsel alan olduğu varsayımı çerçevesinde incelenmektedir. Çalışma, Türk milliyetçiliğinin tarihsel bağlam içerisinde ele alınmasını ve 1940'lı yılların siyasal atmosferinde ortaya çıkan milliyetçilik yorumlarının siyasal düşünce üzerindeki konumunu tartışmaya açmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede, Hüseyin Nihal Atsız'ın düşüncelerinin Türk siyasal hayatındaki ideolojik ayrışmaları anlamada önemli bir referans sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the manifestation of Turkish nationalism in the field of political thought during the 1940s within the framework of Hüseyin Nihal Atsız's ideas. The study aims to examine how the ideological boundaries of Turkish nationalism were shaped in that period and how they were related to the political atmosphere, through an analysis of Atsız's intellectual production. The 1940's constitute a significant period marked by intense ideological debates on nationalism in Turkey. The thesis addresses Atsız's understanding of racist nationalism in relation to ideological tendencies such as fascism, Social Darwinism, militarism, and anti-communism. These ideological elements are examined in connection with both national and international political developments of the period, emphasizing that Turkish nationalism should not be regarded as a monolithic ideology, but rather as a plural and internally differentiated field of thought. The study aims to situate Turkish nationalism within its historical context and to discuss the role and significance of nationalist interpretations that emerged in the political climate of the 1940's. Within this framework, Hüseyin Nihal Atsız's ideas are evaluated as an important reference point for understanding ideological divergences in Turkish political life.